×

Koniec z nakazem noszenia maseczek? Jeśli już to tylko dla wybranych województw

Kiedy koniec noszenia maseczek? Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski uważa, że w nadchodzących tygodniach możemy spodziewać się poluzowania kolejnych restrykcji. Jednak może to dotyczyć tylko niektórych województw.

Kiedy koniec noszenia maseczek?

16 kwietnia został nałożony obowiązek zakrywania twarzy w Polsce. Jednakże nakaz ten jest męczący i wielu obywateli zgłasza niedogodności z nim związane. Maseczki utrudniają oddychanie, a już niedługo zacznie się lato, co dodatkowo zwiększy dyskomfort.

Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski wypowiedział się ostatnio na temat kontrolowania tego obowiązku. W swojej wypowiedzi zaznacza, że maseczki odgrywają kluczową rolę w walce z koronawirusem: 

Noszenie maseczek zabezpiecza przede wszystkim osoby z kontaktu: nie mnie, jako tego, który ma maseczkę, tylko osoby, które mogę zakazić. Nie zmieniamy swojego stanowiska, będziemy to kontrolować.

Czy możemy wkrótce spodziewać się poluzowania tej restrykcji? Gadomski podkreśla, że istnieje taka możliwość, jednakże będzie to ściśle kontrolowane i wprowadzone tylko w odpowiednim momencie, oraz miejscu:

Widzimy, że są regiony w Polsce, w których być może jesteśmy w stanie poluzować w pewnym sensie te obowiązki. Jeżeli dzisiaj z 265 przypadków (zakażeń koronawirusem – przyp. red.) 209 dotyczy województwa śląskiego, kilkanaście dolnośląskiego, czy małopolskiego, to rozważamy i (…) robimy pewną analizę stopnia współczynnika R, czyli tego współczynnika zarażalności i gęstości zaludnienia w poszczególnych regionach.

Wiceminister dodał jednak, że w ciągu 1-2 tygodni być może zostanie zaprezentowany plan wyłączania pewnych obszarów nakazu zakrywania twarzy:

I myślę, że w ciągu może tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych.

Obowiązek zakrywania twarzy. Kto jest z niego wyłączony?

Na stronie Ministerstwa Zdrowia można znaleźć informację o tym, kto nie musi zasłaniać twarzy w przestrzeni publicznej. Nakaz ten nie obowiązuje:

  • dzieci do lat 4,
  • osób borykających się z problemami oddechowymi (uczulenie, astma, nadciśnienie). Taka persona nie musi posiadać przy sobie zaświadczenia bądź orzeczenia potwierdzającego kłopoty zdrowotne,
  • w trakcie podróży samochodem prywatnym wspólnie z domownikiem,
  • pracowników, którzy na terenie zakładu pracy nie mają kontaktu z osobami z zewnątrz,
  • kapłanów oraz osób duchownych, sprawujących obrzędy religijne,
  • rolników w trakcie pracy,
  • służb wojskowych w trakcie pełnienia służby oraz obowiązków, które nie dotyczącą spraw kontroli pandemii (np. patroli ulicami miast)
  • przewoźników zbiorowego transportu publicznego oraz prywatnego, o ile są oni odgrodzeni od pasażerów i nie mają z nimi żadnego kontaktu.
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować