×

Kiedy emeryci i renciści otrzymają trzynastki? Niektórzy poczekają na nie dłużej niż inni

Emeryci i renciści z pewnością nie mogą się już doczekać wypłaty trzynastek. Część z nich otrzyma pieniądze jeszcze przed Wielkanocą, jednak niektórzy będą musieli poczekać znacznie dłużej. Sprawdź, do którego grona należysz.

Plan wypłat

Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez rząd „trzynastki” będą wypłacane w kwietniu wraz z emeryturą bądź rentą. ZUS ustalił siedem terminów, w których świadczenia będą wypłacane. Są to kolejno 1, 5, 6, 10, 20 i 25 dzień miesiąca. Seniorzy i renciści w znacznej części otrzymają pieniądze przed Wielkanocą. Niestety, wybrani będą musieli poczekać nieco dłużej…

Ze względu na fakt, że w tym roku 5 kwietnia wypada w niedzielę, a 25 kwietnia to sobota, emerytów i rencistów czekają zmiany. Osoby, które powinny otrzymać pieniądze 5-ego, dostaną je już w piątek 3 kwietnia. Z kolei, wypłaty przewidziane 25 kwietnia, zostaną zrealizowane 24 kwietnia.

kiedy emeryci otrzymają trzynastki 2
Twitter

13. emerytura przysługuje emerytom i rencistom, pobierającym niskie świadczenia emerytalno-rentowe. Kwota jest wolna od potrąceń i egzekucji i nie wlicza się do dochodu.

Co z rolnikami?

W przypadku osób pobierających świadczenia rolnicze z KRUS, wypłaty zwykle mają miejsce 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Oznacza to, że tylko nieliczni emeryci i renciści ubezpieczeni w KRUS doczekają się wypłaty przed Wielkanocą (w 2020 roku Święta Wielkanocne wypadają 12 i 13 kwietnia).

Osoby pobierające zasiłki

Inny termin obowiązuje osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Wypłaty otrzymają już 30 kwietnia. Niezależnie od kwoty wypłacanej emerytury czy renty, wszystkie trzynastki wyniosą 981 zł na rękę. Aby uzyskać świadczenie, konieczne jest posiadanie prawa do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 marca 2020 roku. 13. emerytura w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego pierwszy raz została wypłacona w 2019 roku. Otrzymało ją prawie 10 mln osób. Zgodnie z prognozami rządu wsparcie otrzymało około 9,72 miliona osób. Od 2020 r. 13. emerytura będzie wypłacana regularnie, raz do roku.

kiedy emeryci otrzymają trzynastki
Freepik

13. emerytura przysługuje osobom pobierającym:

  • emerytury i renty w systemie powszechnym (z ZUS)
  • emerytury i renty rolników (z KRUS)
  • emerytury i renty służb mundurowych (m.in. emerytury mundurowe)
  • emerytury pomostowe
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne
  • renty socjalne
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające
  • renty inwalidów wojennych i wojskowych
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter.com, Freepik.com

Może Cię zainteresować

zamknij