×

Kiedy drugi etap odmrażania gospodarki? Rzecznik rządu podaje wstępny termin

Kiedy drugi etap odmrażania gospodarki? Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że pod koniec tygodnia zapadną decyzje dotyczące kolejnych zmian w obostrzeniach. Podał także wstępny termin wdrożenia drugiego etapu.

Pierwsze zmiany w obostrzeniach

Od poniedziałku 20 kwietnia zaczął obowiązywać I etap zmian w obostrzeniach i zakazów wprowadzonych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. W pierwszej kolejności otwarto lasy i parki, a także zwiększono liczbę klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego. Natomiast dzieci mające co najmniej 13 lat, mogą poruszać się bez nadzoru osoby dorosłej.

Na drugi etap przewidziano otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami), sklepów budowlanych w weekendy i niektórych instytucji kulturowych (muzea, biblioteki, galerie sztuki).

Kiedy drugi etap odmrażania gospodarki?

Rzecznik rządu Piotr Müller oznajmił, że władze „z lekkim optymizmem” podchodzą do danych dotyczących liczby zakażeń w Polsce. Liczy na to, że już wkrótce będzie można ogłosić kolejne etapy odmrażania gospodarki.

Miejmy nadzieję, że jeszcze w kwietniu będziemy mogli ogłaszać dane dotyczące uruchamiania kolejnego etapu – czy to będzie przełom kwietnia i maja, to zobaczymy. Te rozstrzygnięcia niebawem.

Zapytany o konkretną datę wdrożenia drugiego etapu, Müller odpowiedział, że powinno to nastąpić w maju.

To duży dylemat, jak postąpić, jeżeli chodzi o weekend majowy, dlatego te dane, które do nas płyną, będą o tym decydowały, ale pierwsza połowa maja to jest data, która jest bardzo prawdopodobna, jeżeli chodzi o uruchomienie drugiego etapu.

Czego dotyczyć będzie III etap?

Etap III przewiduje otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, restauracji, a także galerii handlowych. Możliwe też będzie organizowanie wydarzeń sportowych „do 50 osób w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności”.

Przewidywany jest również stopniowy powrót do szkół. W najmłodszych klasach ma zostać zorganizowana opieka nad dziećmi po wcześniejszym ustaleniu maksymalnej liczby osób przebywających na sali. To samo dotyczy żłobków i przedszkoli.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, zdrowie.wprost.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij