×

Kiedy czwarty etap odmrażania gospodarki? Jest prawdopodobny termin

Kiedy czwarty etap odmrażania gospodarki? Do tej pory rząd wprowadzał kolejne luzowania obostrzeń w odstępach dwutygodniowych. Jeśli ten grafik będzie kontynuowany, otwarcie klubów fitness, kin, teatrów salonów masażu i solariów w nowym reżimie sanitarnym będzie niedługo możliwe. O ile liczba nowych zakażeń koronawirusem nie wzrośnie.

Trzy etapy odmrażania gospodarki

W połowie kwietnia rząd zaprezentował czteroetapowy plan odmrażania gospodarki. Pierwszy, wdrożony 20 kwietnia objął ponowne otwarcie lasów i parków oraz podwyższenie limitu osób mogących przebywać w sklepach i w kościołach.

4 maja rozpoczął się drugi etap, zezwalając na otwarcie sklepów w galeriach handlowych, hoteli i miejsc noclegowych w nowym reżimie sanitarnym oraz niektórych instytucji kultury, takich jak część muzeów, bibliotek oraz galerii sztuki. Nie wszystkie wymienione w drugim etapie obiekty skorzystały z tej możliwości. Większość właścicieli hoteli postanowiła poczekać na możliwość uruchomienia stacjonarnych usług gastronomicznych, a to zostało zaplanowane dopiero na trzeci etap.

Ten zaś zostanie wdrożony 18 maja, z licznymi zastrzeżeniami. Lokale gastronomiczne będą musiały zostać przemeblowane w taki sposób, żeby odległość między stolikami nie była mniejsza niż 2 metry i zapewnić wszystkim gościom obsługę kelnerską.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne, które również odmrażają się w trzecim etapie, zostały zobowiązane do zapewniania dwumetrowej odległości między stanowiskami, częstej dezynfekcji miejsca pracy oraz stosowania środków ochrony osobistej takich jak maseczki i rękawiczki ochronne.

Kiedy czwarty etap odmrażania gospodarki?

Chociaż do tej pory udawało się wprowadzać kolejne etapy odmrażania gospodarki w dwutygodniowych odstępach, minister zdrowia Łukasz Szumowski przy każdej okazji przypomina, że jeśli krzywa zachorowań wzrośnie, to rząd nie tylko nie wprowadzi kolejnego etapu, ale może nawet cofnąć dotychczasowe poluzowania. 

Całkowicie się z nim zgadza minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która już przy wprowadzaniu pierwszego etapu uprzedziła:

Każdy następny [etap – przyp. red.] już w sposób znaczący podniesie liczbę interakcji między nami, dlatego będzie trwał nie mniej niż dwa tygodnie, bo tak jak też widzimy w programach odmrażania czeskich, niemieckich, austriackich – one są co dwa tygodnie, bo mniej więcej dwa tygodnie trwa wykluwanie się, rozwój wirusa w naszym organizmie i ten moment, kiedy zaczynamy zarażać.

Przy tym założeniu można oczekiwać wprowadzenia czwartego etapu najwcześniej 1 czerwca i to przy bardzo optymistycznym wariancie.

Na otwarcie klubów fitness czekają nie tylko właściciele obiektów, instruktorzy i trenerzy personalni, lecz także klienci. Wszyscy liczą na to, że czwarty etap zostanie wdrożony jeszcze przez wakacjami. Razem z klubami fitness mają się odmrażać kina i teatry. Te obiekty nieprzypadkowo zostały odłożone na sam koniec. Po prostu są najtrudniejsze pod względem zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Na razie na oficjalnych stronach rządowych można znaleźć lakoniczną informację:

Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny pracują nad wytycznymi dla poszczególnych branż. Znajdą się w nich przede wszystkim informacje, o zasadach sanitarnych, które zmniejszą ryzyko zachorowań (np. dozwolona liczba klientów
w sklepie lub restauracji).

Źródła: www.biznes.gov.pl, expressilustrowany.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować