×

Kiedy będzie można organizować wesela i komunie? Minister zdrowia odpowiada

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pod wielkim znakiem zapytania stoją wszelkie większe uroczystości. Obecne restrykcje obowiązują co najmniej do 18 kwietnia. Czy po tym czasie coś się zmieni? Kiedy będzie można organizować wesela i komunie?

Znoszenie obostrzeń

W całym kraju dramatycznie rośnie liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, a także tych, którzy wymagają natychmiastowej hospitalizacji i leczenia respiratorem. Do szpitali trafia coraz więcej osób w młodym i średnim wieku.

Dlatego rząd zmuszony był wprowadzić tzw. „twardy lockdown”, który zaczął obowiązywać od 27 marca. Tego dnia w życie weszły dodatkowe obostrzenia, m.in. obowiązywać zaczął limit w sklepach, na targowiskach i poczcie. Ponadto zamknięto salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także przedszkola i żłobki.

Taki stan rzeczy miał się utrzymać do 9 kwietnia. Jednakże ze względu na wciąż pogarszającą się sytuację w kraju, rząd zmuszony był przedłużyć obecne zasady do 18 kwietnia. Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas ostatniej konferencji prasowej:

Obserwowane ostatnio wyniki zakażeń, dające pewną nadzieję, są w tej chwili zbyt słabe, aby dawać powody do optymizmu. Sytuacja w szpitalach nadal jest trudna. Mamy województwa, gdzie sytuacja względnie spokojna, ale mamy też takie, w których jest zła.

Co w takim razie z majówką? Szef resortu zdrowia nie pozostawia złudzeń:

Myślę, że majówka to jeszcze zbyt wcześnie, by zakładać duże poluzowanie obostrzeń. Musimy się oswoić z myślą, że ta majówka będzie inna niż jeszcze dwa czy trzy lata temu.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia odnotowało 24 856 przypadków zakażeń i 749 zgonów.

Kiedy będzie można organizować wesela i komunie?

Pierwsza komunia święta tradycyjnie odbywa się w maju. Większość młodych par decyduje się również wtedy zorganizować swoje wesela. Czy biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w kraju, takie uroczystości będą mogły się w ogóle odbyć?

Na to pytanie odpowiedział Adam Niedzielski podczas rozmowy z dziennikarzem RMF FM. Jego zdaniem, najważniejsze jest, by systematycznie spadała liczba zakażeń, a także poprawiła się sytuacja w szpitalach:

Tutaj priorytetem będzie zdecydowanie przywracanie edukacji, takie działania będziemy wykonywali w pierwszej kolejności. Jeżeli myślimy o takiej perspektywie miesięcznej, majowej, to jeżeli by się utrzymały te trendy, które teraz obserwujemy, czyli spadek liczby zachorowań i jednocześnie, mam nadzieję, poprawienie sytuacji w szpitalach, to myślę, że maj rzeczywiście daje lepszą perspektywę.

Szef resortu zdrowia dodał, że rząd podjęcie decyzji w tej sprawie odkłada na przyszły tydzień:

Generalnie naszym priorytetem, jeśli chodzi o przywracanie normalności, to jest właśnie edukacja. Jeśli tylko będzie jakakolwiek przestrzeń, to natychmiast przedszkola, klasy I-III i możliwość przeprowadzania egzaminów będą przywracane. Będziemy naprawdę robili wszystko, żeby te egzaminy się odbyły.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: warszawawpigulce.pl, www.edziecko.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować