×

Kiedy będą wybory prezydenckie 2020? Znamy już oficjalną datę!

Kiedy będą wybory prezydenckie 2020 w Polsce? To pytanie do niedawna zadawało sobie wielu naszych rodaków. W końcu wiadomo! Dzisiaj marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła datę wyborów, a kandydaci mogą rozpocząć intensywną kampanię wyborczą.

W wyborach prawdopodobnie wystartuje sześciu kandydatów. Zapowiada się emocjonująca walka!

Kiedy będą wybory prezydenckie 2020 w Polsce?

Jak podaje RMF 24, postanowienie marszałka Sejmu zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Oznacza to formalny początek walki o fotel prezydenta.

Zgodnie z konstytucją RP, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni (wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r.) i nie później niż na 75 dni (wypada w sobotę 23 maja) przed upływem kadencji rządzącego obecnie prezydenta.

To oznacza, że wybory prezydenckie mogłyby odbyć się 3, 10 lub 17 maja. Zaskoczenia nie było…

Jak poinformowała podczas briefingu marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Polacy pójdą do urn 10 maja 2020 roku, by wybrać prezydenta RP na kolejnych 5 lat.

Ewentualna II tura odbędzie się 24 maja.

Kto kandyduje na urząd prezydenta?

Pierwszym kandydatem w zbliżających się wyborach, prawdopodobnie będzie obecny prezydent – Andrzej Duda. Cieszy się poparciem sporej części społeczeństwa, jak i kolegów partyjnych. W tym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jednak prezydent nie ogłosił jeszcze oficjalnie walki o reelekcję.

Drugim kandydatem jest Władysław Kosiniak Kamysz z PSL.

Prawybory w Koalicji Obywatelskiej wygrała Małgorzata Kidawa-Błońska, która ma spore szanse, by powalczyć przynajmniej o II turę.

Partie Razem i SLD wystawią do walki wspólnego kandydata – Roberta Biedronia, który zapowiada konieczność rozdzielenia władzy od Kościoła. Czy jego poglądy pomogą mu odegrać znaczącą rolę w nadchodzących wyborach?

Kandydatem Konfederacji na prezydenta jest młody polityk – 37-letni Krzysztof Bosak.

Największym zaskoczeniem wśród kandydatur jest dziennikarz TVN. Zanim Szymon Hołownia oficjalnie ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich, w przestrzeni publicznej huczało od plotek. Czy bezpartyjny kandydat okaże się czarnym koniem nadchodzących wyborów?

Kto może zostać prezydentem RP?

Aby zostać kandydatem na prezydenta RP, należy spełniać określone warunki.

Kandydat na prezydenta musi mieć skończone 35 lat i być obywatelem Polski. Musi również posiadać pełnię praw wyborczych, co oznacza, że nie może startować w wyborach ktoś, kto jest ubezwłasnowolniony lub częściowo ubezwłasnowolniony.

Aby móc wziąć udział w wyborach, należy zebrać 100 tys. podpisów osób, popierających kandydaturę.

Jedną osobę można wybrać na urząd prezydenta RP dwukrotnie.

W wyborach zwycięży ten kandydat, który otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie wymaganego wyniku, odbędzie się II tura wyborów. W niej weźmie udział już tylko dwóch kandydatów, którzy zebrali najlepsze wyniki.

Kto będzie zwycięzcą?

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować