×

Gdy rodzic nie płaci alimentów na dziecko, ten obowiązek spada na dziadków

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile wynosi suma długów alimentacyjnych w Polsce? Ta kwota przyprawi Cię o zawrót głowy. Jest to około 11,165 mld złotych, podczas gdy liczba zadłużonych rodziców-alimenciarzy wynosi ponad 314 tysięcy osób – tak donosi BIG InfoMonitor. Warto jednak zaznaczyć, że obowiązek utrzymania oraz wychowania dziecka spoczywa również na dziadkach. Mamy tutaj na myśli sytuacje, w których wyegzekwowanie alimentów od rodzica nie jest możliwe.

Oczywiście, obowiązek płacenia alimentów w pierwszej kolejności obciąża rodzica dziecka. Dopiero jeśli nie można ściągnąć go od rodzica, taki obowiązek może spoczywać na dziadkach. Nasuwa się jednak pytanie, co dzieje się, kiedy dziadkowie otrzymują zbyt niską emeryturę? Sąd prawdopodobnie obniży wtedy kwotę alimentów albo całkowicie je zniesie.

Onet

Onet

Kiedy można wystąpić o alimenty od dziadków?

Zacznijmy od tego, że dziecko w tym przypadku musi znajdować się w niedostatku. O alimenty od dziadków można wystąpić, kiedy rodzice:

  • nie żyją
  • nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego lub ich realizacja jest połączona z nadmiernymi trudnościami
  • nie mają możliwości majątkowych i zarobkowych, by pokryć usprawiedliwione potrzeby dziecka

Prawo nie jest jednak w tym przypadku jednoznacznie – nie określa, którzy dziadkowie w pierwszej kolejności powinni płacić alimenty.

Może Cię zainteresować