×

Kapłan zachęca do całowania księży po rękach. „To są prawdziwe dłonie chrystusowe”

Ksiądz Tomasz Jochemczyk zaszokował niektórych swoją wypowiedzią. Stwierdził, że wierni powinni całować księży do dłoniach, które sprawują boską posługę.

Tradycyjny duchowny

Ksiądz Tomasz Jochemczyk w licznych wywiadach dał się poznać jako konserwatywny i tradycyjny kapłan. Uważa, że wiara, kościół i naród to elementy wspólne, bez których państwo jako instytucja umiera. Sprzeciwia się także nurtom modernistycznym w kościele i stwierdził, że to świat ma się dostosować do Kościoła, nie na odwrót. W ostatnim wywiadzie dla telewizji internetowej wRealu24, zaproponował, aby duchowni byli przez wiernych całowani po dłoniach. Spowodowało to sporą burzę w mediach społecznościowych.

Oddanie czci Bogu

W trakcie wywiadu rozmawiano sporo na temat zmian jakie nastąpiły w kościele oraz jego tradycji. Rozmowa w pewnym momencie zaczęła schodzić na konsekrację dłoni dłoni kapłańskich i ksiądz Tomasz stwierdził, że wierni powinni całować ręce księży. Argumentuje ten gest w taki sposób:

To normalne katolickie zachowanie. W dzisiejszych czasach ta praktyka zaniknęła. My nie całujemy dłoni kapłana, to znaczy Tomasza, tylko całujemy dłonie Chrystusa.

Ks. Tomasz Jochemczyk wyjaśnia, dlaczego warto całować księdza w dłonie????????????

Opublikowany przez Marcina Krystiana Wicherta Wtorek, 7 stycznia 2020

Potwierdził także, że sam całuje dłonie innych księży jako znak szacunku oraz ze względu na ich konsekrację. Nie widzi nic złego w tym, ponieważ jak sam stwierdził „Ksiądz to drugi Chrystus” i to za sprawą Chrystusa kapłani pełnią posługę. Gest nie jest według niego znakiem poniżenia, ale szacunku względem Boga.

Papież jest innego zdania

Papież Franciszek z kolei do kwestii całowania przez wiernych ma inne zdanie. Świat w ubiegłym roku obiegło nagranie, jak Głowa Kościoła Katolickiego nie pozwala, by wierni całowali jego pierścień. Później tłumaczył, że nie pozwolił na ten gest, ze względów higienicznych oraz troski o ludzi:

Zwyczaj całowania wbrew słowom księdza Tomasza, nie był przestrzegany przed laty. W publikacji z 1960 roku Decus clericorum (Etyka towarzyska) Ks. Dr A. Witkowiak zaznacza, że ksiądz nie powinien przyjmować ucałowań w dłoń:

Ze względów higienicznych i humanitarnych nie powinni kapłani, zwłaszcza młodsi, przyjmować ucałowania rąk od wiernych, i to zarówno od kobiet, jak i mężczyzn oraz dzieci. Byłoby rzeczą wysoce pretensjonalną i brzydką, gdyby kapłani zwyczajem niektórych kobiet podnosili odruchowo rękę do ust wiernych przy powitaniu lub gdyby w inny sposób domagali się od nich ucałowania ręki.

A czy wy bylibyście skłonni ucałować dłonie kapłana?

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, msza.net, pl.aleteia.org

Polecane

Może Cię zainteresować