×

Dzięki temu nagraniu wykąpiesz dziecko w najbardziej bezpieczny sposób. Postępuje zgodnie z zasadami

Ponad 1,5 milionów wyświetleń i mnóstwo pozytywnych komentarzy dowodzi, iż jesteśmy niemal całkowicie pewni,  że ten rodzaj kąpieli małego dziecka, jest jak najbardziej odpowiedni, a przede wszystkim bezpieczny dla Twojego „malucha”. Film ten jest produkcji Epworth Healthcare, prywatnego specjalisty opieki zdrowotnej w kilkunastu prywatnych szpitalach znajdujących się w okolicach Melbourne w Australii.

Kąpiel dziecka jest koniecznością, jak wiele innych aspektów macierzyństwa. Rzecz jasna, niemowlę nie umyje się samo, dlatego właśnie powstało to nagranie, które pokazuje nam krok po kroku jak w tym przypadku postępować.

Pamiętajcie, nie ma mowy o braku zaufania i pewności siebie, w czasie wykonywania tej czynności. Niemowlę może to odczuwać, a to z kolei często prowadzi do niepokojącego Cię płaczu, przez co zaczynasz się niepokoić i zataczać w ten sposób błędne koło. Dziecko najlepiej jest kąpać po wieczornym karmieniu – łatwiej wtedy zaśnie i jest większa szansa, że prześpi spokojnie co najmniej kilka godzin.

Zanim podejmiesz się kąpieli „malucha”, przygotuj kilka rzeczy:

  • czyste ubranka
  • świeżą pieluchę
  • żel do kąpieli albo mydło dla niemowląt
  • szampon dla niemowląt
  • maść do pupy
  • wilgotne chusteczki
  • ręczniki
  • myjkę do twarzy

Gdy już upewnisz się, że wszystkie z tych rzeczy masz pod ręką, możesz przejść do kąpieli. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka bez opieki na przewijaku, gdzie będziesz je przebierać.

Umyj dziecku twarz i główkę

Nalej wodę do wanienki. Pamiętaj przy tym, aby nie była za gorąca – woda do kąpieli powinna mieć 37°C. Gdy już rozbierzesz noworodka, dla większego bezpieczeństwa, owiń go w ciepły, czysty kocyk tak, aby nie zakrywał jego twarzy. Następnie użyj wilgotnego rożka myjki, aby przetrzeć oczka, zaczynając od skroni w kierunku noska, pamiętając przy tym również o okolicach poza uszami. Gdy już to zrobimy, owinięte dziecko umieszczamy tuż pod swoją pachą, dłonią przetrzymując za tylną część jego szyi. Nabierając w garść przygotowaną wcześniej wodę, polewamy nią główkę dziecka, a następnie przecieramy ją myjką do twarzy. Nanosimy żel do kąpieli lub szampon na główkę maleństwa i delikatnie wcieramy go za pomocą palców. Wszystko spłukujemy za pomocą wody nabieranej w dłoń i osuszamy przy użyciu suchego i świeżego rożka ręcznika.

Czas na kąpiel

Rozbierz malca. Podnosząc dziecko, połóż jego główkę na wewnętrznej części nadgarstka, a kciukiem i resztą palców obejmij jego malutkie ramię. Drugą dłoń podłóż pod pośladki, tak, abyś czuł nad nim kontrolę i przenieś je w kierunku wanny. Po mału wkładaj maleństwo do wody – zbyt szybkie ruchy mogą je przestraszyć. Gdy dziecko zanurzy dolną część ciała, wyjmij swoją prawą rękę, która znajdowała się pod jego pupą i delikatnie zmocz tułów. Jeśli czujesz, że dziecko jest spokojne, trzymasz je bezpiecznie i nie płacze, dobrym rozwiązaniem będzie położenie myjki do twarzy na jego tułowiu (możesz przykryć nią jego rączki) i schlapanie go wodą. To pomoże utrzymać mu odpowiednią temperaturę ciała. Umyj dziecko, pamiętając o wszelkich zakamarkach, które czyścimy za pomocą naszych palców lub myjki. Trzymając dziecko, „pozwól mu popływać”, przesuwając je delikatnie w przód i w tył. Kąpiel powinna trwać kilka minut, bo woda wysusza skórę. Wyjmij je w taki sam sposób, w jaki niosłeś je do wanny.

Po kąpieli

Połóż malca na ręczniku i osusz ciało i główkę delikatnymi dotknięciami. Upewnij się, że zrobiłeś to dokładnie i pamiętaj, aby nie robić tego zbyt mocno – możesz w ten sposób podrażnić skórę dziecka. Jeśli skóra dziecka jest już sucha, ładna, bez podrażnień – nie ma potrzeby smarowania jej żadnymi specyfikami poza kremem do pielęgnacji okolicy pieluszkowej. Zakładamy więc maluszkowi świeżą pieluszkę i ubieramy.

Może Cię zainteresować