×

Kalkulator kolejki szczepień na Covid-19. Kiedy będziesz mógł się zaszczepić?

Lekarka Aleksandra Zając i Dominika Miszewska, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stworzyły
kalkulator kolejki szczepień na COVID-19. Dzięki niemu każdy chętny może oszacować, kiedy mniej więcej będzie mógł się zaszczepić i nabyć odporność na koronawirusa.

15 stycznia ruszają zapisy

W czwartek przekazano pierwsze informacje o liczbie zaszczepionych w Polsce. Wynika z nich, że Polska zajmuje III miejsce w Europie pod względem szczepień. Dotychczas produkt Pfizera otrzymały 177 863 osoby. Oprócz nielicznych wyjątków, jak te na WUM, o których usłyszała cała Polska, dotychczas zaszczepiono osoby z tzw. grupy 0.

Od 15 stycznia na szczepienia będą się mogły rejestrować osoby z tzw. grupy I, czyli m.in. seniorzy posiadający e-skierowanie.

Kto będzie miał 15 stycznia takie skierowanie wystawione? Wszyscy obywatele polscy powyżej 70. roku życia. Więc seniorzy 70 plus będą mogli od 15 stycznia zapisywać się na konkretny termin przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki

— przekazał szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk zapowiedział, że informacje na temat szczepień pozostałych grup wiekowych poznamy na początku przyszłego tygodnia.

Rejestracja będzie się odbywać za pośrednictwem infolinii, a także przez Internet.

Kalkulator kolejki szczepień

Na razie niewiele wiadomo na temat szczepienia osób, które nie należą do tzw. grupy I. Dlatego lekarka Aleksandra Zając i doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominika Miszewska, na podstawie informacji zawartych w Narodowym Programie Szczepień, stworzyły kalkulator kolejki szczepień. Jest on darmowy i dostępny dla wszystkich. Dzięki niemu chętni mogą oszacować, kiedy przyjmą pierwszą dawkę szczepionki.

Ten kalkulator bazuje na założeniu przedstawionym w Narodowym Programie Szczepień, który zakłada 850 tys. szczepień tygodniowo. Na razie ta liczba jest znaczne niższa, wynosi ok. 70 tys. tygodniowo. Będziemy dostosowywać kalkulator do rzeczywistości

— przekazała lekarka w rozmowie z Interią.

Narzędzie bierze pod uwagę wiek, aktywność zawodową oraz stan zdrowia. Na tej podstawie wskazuje orientacyjny termin, w którym będziesz mógł przyjąć szczepionkę.

Aby skorzystać z prognozy szczepień, należy wejść na stronę kolejka szczepionkowa i wypełnić formularz. Są tam również podstawowe informacje na temat szczepień.

Przypomnijmy: możliwe, że już seniorzy, szczepieni w ramach Etapu I, otrzymają szczepionkę firmy Moderna – tańszą i mniej wymagającą pod względem warunków przechowywania.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij