×

Już niedługo czeka nas koniec papierowych paragonów. To będzie prawdziwy przełom

Koniec papierowych paragonów! Era paragonów, które dostajemy na zakończenie transakcji, dobiega końca. Zastąpią je e-paragony. Zostały podjęte nawet pierwsze kroki, aby tak się stało. Już bez większych problemów w niejednym miejscu dostaniemy te w wersji cyfrowej dzięki kodom QR. Kiedy na dobre wejdą w życie e-paragony i jak będą funkcjonować?

Koniec papierowych paragonów

W oparciu o zapewnienia Ministra Finansów korzystanie z e-paragonów czasowo ma być dobrowolne dla sprzedających oraz dla kupujących. Podczas wprowadzenia rozporządzenia w życie, kilkaset tysięcy kas w sklepach, będzie wymagało aktualizacji. W rzeczywistości cała procedura zajmie więc sporo czasu. Tymczasem już teraz Ministerstwo Finansów wprowadziło aplikację e-paragon i dodatkowo zachęca do korzystania z niej.

Wiceminister Finansów Mariusz Gojny na początku października w Sejmie odpowiadał na pytania posłów dotyczące rozwoju usługi.

Ministerstwo Finansów (MF) udostępniło 31 grudnia 2021 r. aplikację e-paragony, która w aktualnym wydaniu pozwala na zachowania skanów paragonów papierowych i obecnie MF pracuje nad funkcjonalnością pobierania paragonów elektronicznych. Będzie to możliwe po uruchomieniu rozwiązania »HUB e-paragony«, dającego możliwość powszechnego stosowania paragonów elektronicznych. Termin wdrożenia tego rozwiązania planowany jest na wrzesień 2023 r.

– poinformował w Sejmie Mariusz Gojny.

Koniec papierowych paragonów

Aplikacja e-paragon

Rezygnacja z papierowych paragonów przynosi wiele korzyści. Jest to na przykład potężne odciążenie środowiska naturalnego. Ile ton papieru marnuje się na paragony? Nie ulega wątpliwości, że DUŻO. Dodatkowo elektroniczne paragony ułatwią fiskusowi nadzór nad przedsiębiorstwami. Dzięki nim o wiele łatwiejsza będzie identyfikacja nieuczciwych podmiotów. Paragony elektroniczne uproszczą także składanie reklamacji i zdecydowanie łatwiej nam będzie zwrócić felerny towar. Dodatkowo zapobiegną wyłudzeniom VAT, które wynikały z tego, że porzucone paragony mogły stanowić podkładkę do wystawiania pustych faktur.

Wiceminister Mariusz Gojny wytłumaczył, że paragony elektroniczne to wspólna inicjatywa Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

To wygoda dla sprzedawcy i klienta. E-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych oraz w kasach online. Dopuszczenie wydawania paragonów w wersji elektronicznej tzw. e-paragonów umożliwia klientowi wybór, czy chce otrzymywać papierowy paragon fiskalny, czy też woli otrzymywać paragony elektroniczne

– poinformował wiceminister.

Z pomocą aplikacji e-paragony w łatwy sposób będziemy mogli też zarządzać swoimi wydatkami, a także odpowiednio je dokumentować, a w razie potrzeby zgłaszać wszystkie nieprawidłowości. Na dodatek program ma zostać poszerzony o pobranie paragonu w postaci elektronicznej prosto z kasy przez SMS lub Blutooth.

Źródła: www.o2.pl, businessinsider.com.pl
Fotografie: Pixabay.com (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x