×

Jerzy Urban nie żyje! Kontrowersyjny dziennikarz i polityk miał 89 lat

Jerzy Urban to jedna z czołowych i najbardziej kontrowersyjnych postaci PRL-u. Uznawano go za głównego autora przekazów propagandowych rządu. Dziś do mediów dotarła informacja, że Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat.

„Lubię być nielubiany”

Jerzy Urban jest jedną z najpopularniejszych postaci PRL-u. Nie oznacza to jednak, że jest również jedną z najbardziej lubianych postaci… Był publicystą, pisarzem i politykiem. Okrzyknięto go jednym z głównych twórców państwowej propagandy i cenzury. Od kwietnia do września 1989 r., sprawował stanowiska członka Rady Ministrów, a także przewodniczącego Komitetu do Spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”.

Urban przez lata pracował jako redaktor naczelny antyklerykalnego „Tygodnika NIE” (był również właścicielem wydającej go spółki Urma). W swoich tekstach Jerzy Urban krytykował m.in. Maksymiliana Kolbego oraz Jerzego Popiełuszkę. W obraźliwy sposób wypowiadał się również na temat papieża Jana Pawła II.

Urban lubił prowokować i wywoływać kontrowersje.

Lubię być nielubiany

– mawiał.

Z czasem Urban zajął się pisaniem książek oraz inwestowaniem na rynku kapitałowym, dzięki czemu w 2004 r. w zajął 98. miejsce wśród 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”.

Jerzy Urban nie żyje!

Dzisiaj media poinformowały o śmierci Jerzego Urbana. Informację potwierdziła jego żona – Małgorzata Daniszewska. Jerzy Urban zmarł w wieku 89 lat.

 

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij