×

Janukowycz oskarża Polskę! Były prezydent Ukrainy nie przebiera w słowach

Janukowycz oskarża Polskę o chęć zagarnięcia zachodniej części Ukrainy. Co więcej, były prezydent Ukrainy radzi swoim rodakom, aby byli ostrożni wobec Zachodu i zrobili wszystko, by dogadać się z Rosjanami. Zawarł to w 6-stronicowym oświadczeniu.

Co jeśli Rosja wygra?

Wiktor Janukowycz, który został obalony w 2014 roku, jest uważany za bliskiego sojusznika Władimira Putina. Właśnie dlatego prawdopodobne jest, że będzie ewentualnym kandydatem na prezydenta, jeśli Rosji udałby się wygrać wojnę. I niestety.

Według niezależnego rosyjskiego portalu Meduza, rosyjska armia wciąż nie traci nadziei, że uda się zająć stolicę okupowanego kraju. Co więcej, Rosjanie są wręcz przekonani, że już jesienią uda im się odnieść zwycięstwo.

Janukowycz oskarża Polskę

Janukowycz bardzo długo milczał w czasie ataku Rosji na Ukrainę. Jednak teraz wydał oświadczenie zajmujące aż sześć stron. Oskarża w nim Polskę o chęć zagarnięcia zachodniej części Ukrainy. Radzi w nim też swoim rodakom, aby bardziej sceptycznie podchodzili do Zachodu i nie ufali mu. Stwierdza natomiast, że Ukraina powinna dogadać się z Rosją w celu osiągnięcia ugody. Jednak nie jest do końca jasne, czy to faktycznie jego słowa…

W sieci pojawiają się też doniesienia, że dokument, pod którym podpisany został Janukowycz, jest po prostu elementem nowego etapu prowadzonej przez Kreml wojny informacyjnej. Przed takimi „zagraniami” ostrzegał ostatnio Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Aktualnie trwa operacja specjalna pod kryptonimem „Kameleon”, której celem jest umiejscowienie na Ukrainie rosyjskich agentów pod przykrywką osób z rzekomo patriotycznym nastawieniem.

Ponadto uważa on, że ta modyfikacja sposobu działania Kremla ma przede wszystkim taktyczny charakter. Podkreśla, że strategiczne cele Kremla wciąż pozostają takie same. Są nimi niszczenie Ukrainy jako państwa, a także narodu ukraińskiego. Sekretarz RBNiO oświadczył także:

Nie należy bagatelizować siły wroga. Rosjanie wciąż posiadają duże ilości uzbrojenia, dlatego kilka następnych tygodni będzie bardzo trudnych. Naszym celem pozostaje jednak zniszczenie wroga – tak, by kwestia niepodległości Ukrainy nie była już nigdy więcej podważana przez Moskwę.

Przypomnijmy jeszcze, że podobne doniesienia o oskarżeniach już wcześniej pojawiały się w mediach. Rosja również oskarżała Polskę, czy to właśnie o chęć aneksji części Ukrainy czy też o pracę nad bronią biologiczną.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij