×

Jane Fonda popiera Strajk Kobiet. Aktorka dosadnie skomentowała działania PiS

Jane Fonda popiera Strajk Kobiet. Aktorka dosadnie skomentowała działania polskiego rządu. Jej zdaniem zmuszanie do rodzenia dzieci to przejaw strachu mężczyzn przed kobiecą siłą. Wypowiedź gwiazdy jest bardzo bezpośrednia.

Jane Fonda popiera Strajk Kobiet

O burzliwych strajkach, do których dochodzi na ulicach polskich miast usłyszał już niemal cały świat. Wiadomości z kraju dotarły także do gwiazd wielkiego formatu.

Redaktorka naczelna „Pisma”, Magdalena Kicińska miała okazję przeprowadzić wywiad ze znaną z feministycznych poglądów, Jane Fondą. Dwukrotna laureatka Oscara w rozmowie przeprowadzonej na potrzeby wydania grudniowego numeru oświadczyła, że popiera protesty polskich kobiet. Znana aktorka stwierdziła, że patriarchalne działanie rządu to nic innego, jak „kąsanie zranionej bestii”. Słynąca z aktywnej walki o prawa kobiet, Jane Fonda powiedziała:

Chylę czoła przed polskimi kobietami i dobrymi mężczyznami, którzy wspierają je w protestach przeciwko odebraniu kobietom prawa do kontrolowania własnego ciała. Żaden rząd, żadna grupa mężczyzn nie ma prawa zmuszać kobiety do rodzenia. Rząd musi trzymać się z dala od decyzji kobiet dotyczących ich ciał. Ale patriarchat jest ranny. Wie, że siła kobiet rośnie i boi się jej. To jest kąsanie zranionej bestii. Niebezpieczne, ale skazane na porażkę. Bądźcie silne. Przesyłam miłość i wyrazy podziwu ze Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy z Wami!

Jane Fonda popiera Strajk Kobiet
Facebook

W stolicy wciąż gorąco

Jane Fonda przez całe życie była mocno zaangażowana w walkę o szeroko rozumiane prawa człowieka. Początkowo włączała się w akcje na rzecz praw Indian. W latach 70. wraz z mężem założyła grupę Free The Army (FTA) – Uwolnić Armię, która sprzeciwiała się wojnie w Wietnamie. Później walczyła przeciwko dyskryminacji czarnoskórych. Wspierała również „Solidarność”, a w 1987 roku przyjechała do Polski, aby spotkać się m.in. z Lechem Wałęsą. Od lat 90. zaczęła propagować świadome rodzicielstwo. Zajmowała się także problemami Trzeciego świata, ochroną zwierząt, jogą oraz wegetarianizmem. Od 2019 działa w ruchu Fire Drill Fridays. Organizacja nagłaśnia kwestie związane z katastrofą klimatyczną.

Tymczasem protesty w Warszawie nie ustają. W centrum wciąż dochodzi do przepychanek i starć pomiędzy protestującymi a pseudokibicami. Na miejscu nieustannie interweniują służby porządkowe.

Jane Fonda popiera Strajk Kobiet 3
Twitter

Jane Fonda popiera Strajk Kobiet 4
Twitter
Fotografie: Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij