×

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Ukończyła intrygujący kierunek studiów

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Była premier, kojarzona głównie ze względu na swoją karierę polityczną, posiada wszechstronne wykształcenie. Nie ukończyła jednak historii, politologii czy prawa, jak wielu innych polityków.

Przed nią tylko Suchocka i Kopacz

Beata Szydło karierę polityczną rozpoczęła po 2005 roku. Wcześniej działała lokalnie. Pracowała m.in. jako dyrektorka ośrodka kultury w Brzeszczach, była też radną powiatu. Potem sprawowała urząd burmistrza w tej samej miejscowości. Ale aspiracje Beaty Szydło wzrosły.

Dziś Beata Szydło jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w polskiej polityce. Obecnie jest europosłanką. Należy też do wąskiego grona kobiet, którym udało się piastować urząd premiera. Przed nią premierami były tylko dwie panie: Hanna Suchocka i Ewa Kopacz.

Odchodząc ze stanowiska po dwóch latach, premier Szydło nie uniknęła skandalu. Wpadka wizerunkowa z przyznanymi premiami, które „nam się po prostu należały”, przelała czarę goryczy.

Chociaż dziś Beatę Szydło rozpoznają wszyscy, niewiele osób wie, jaką szkołę ukończyła była premier i jaką drogę przeszła od radnej powiatu do europosłanki. Niektórzy mogą być zaskoczeni…

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło?

Beata Szydło studiowała na tej samej uczelni, którą ukończył m.in. prezydent Andrzej Duda. Jednak była premier nie wybrała prawa czy historii, tak, jak wielu innych polityków.

Beata Szydło ukończyła studia etnograficzne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierunek ten ukończyła w 1987 roku.

Przypomnijmy: etnografia jest dziedziną nauki, zajmującą się opisem oraz analizą kultur ludowych różnych grup społecznych i etnicznych. Czym zajmuje się absolwent studiów etnograficznych?

Bardzo często właśnie tym, co robiła Szydło po ukończeniu studiów — pracuje w muzeum. Była premier pracowała w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i kontynuowała też karierę naukową na studiach doktoranckich na UJ. Ale to nie wszystko.

Później Szydło ukończyła również studia ekonomiczne oraz studia podyplomowe dla menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Była premier, która zbierała cięgi m.in. za brak charyzmy i niezbyt wyszukany gust modowy, ma wszechstronne wykształcenie.

Fotografie: Twitter, www.instagram.com

Polecane

Może Cię zainteresować