×

Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu? Zestawienie jest sporym zaskoczeniem

Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu? Ile kosztuje nas korzystanie z pralki, zmywarki, piekarnika czy telewizora? Eksperci PGNiG zrobili zestawienie. Dla wielu może być ono sporym zaskoczeniem.

Wzrost cen za prąd i gigantyczne rachunki

Zazwyczaj nikt z nas nie zastanawia się, ile kosztuje uruchamianie pralki, piekarnika czy oglądanie codziennie telewizji. Mało kto przelicza, jakie urządzenia „pożerają” w domu najwięcej prądu. Jednak wysoka inflacja i wzrost cen za energię elektryczną (a co za tym idzie gigantyczne rachunki) zmuszają Polaków do oszczędności.

Wydawać by się mogło, że urządzenia, które są podłączone do prądu niemal non stop (lodówka, komputer) zużywają znacznie więcej energii niż np. uruchomiony od czasu do czasu odkurzacz czy płyta indukcyjna. Prawda okazuje się być zupełnie inna.

Eksperci PGNiG przygotowali zestawienie energochłonności urządzeń RTV i AGD, które obecnie niemal wszyscy posiadają w domu. Dane te mogą być dla wielu sporym zaskoczeniem.

Jak obliczyć zużycie prądu przez poszczególne urządzenia?

Warto wiedzieć, jakie koszty generują poszczególne urządzenia domowe zasilane energią elektryczną i już podczas zakupów sprzętów RTV i AGD zwracać na to uwagę.

By obliczyć pobór mocy i koszt działania konkretnego urządzenia potrzebujemy informacje na temat mocy każdego z nich w watach (można ją znaleźć na tabliczce znamionowej albo w instrukcji obsługi) oraz czas jego używania, a także cenę energii elektrycznej za 1kWh, która znajduje się na fakturze.

Następnie mnożymy moc wybranego urządzenia i czas jego pracy, a wynik dzielimy przez tysiąc, żeby uzyskać wartość w kWh. Na koniec otrzymaną wartość mnożymy jeszcze przez cenę 1 kWh za energię. Uzyskana kwota, to koszt korzystania z danego urządzenia.

Poniżej pokazujemy przykład opracowany przez PGNiG:

Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu?

Eksperci PGNiG przeliczyli szacunkowe roczne zużycie energii dla najpopularniejszych urządzeń domowych. Do obliczenia, ile „pożerają” prądu i jak to wpływa na rachunki, wzięli pod uwagę trzy kwestie:

– ile czasu pracują dziennie poszczególne urządzenia i ile dni w tygodniu;
– jaką mają moc wyrażoną w watach (W);
– cenę z 1 kWh (wg faktury).

Wyliczenia są zaskakujące. Okazuje się, że najbardziej prądożerne nie są pralki czy telewizory, lecz piekarniki i płyty indukcyjne.

Całe zestawienie ekspertów PGNiG:

Jak wynika z powyższej tabeli, liderami w zużyciu prądu są:

  • płyta indukcyjna (roczne zużycie prądu to 748,25 kWh),
  • piekarnik elektryczny (496,4 kWh),
  • lodówka (270 kWh),
  • czajnik elektryczny (240 kWh),
  • zmywarka (237 kWh).

Dane te są orientacyjne, ponieważ każdy z nas korzysta z różnych sprzętów i z różną częstotliwością. Warto jednak ograniczyć używanie najbardziej energochłonnych urządzeń i pamiętać o ich wyłączaniu z prądu, w czasie gdy z nich nie korzystamy. Niepozostawianie sprzętu w tzw. trybie stand-by też pozwala zaoszczędzić na rachunkach.

Źródła: pgnig.pl, www.fakt.pl, www.bankier.pl
Fotografie: Pixabay, PGNiG

Może Cię zainteresować