×

Jaki kaszel przy koronawirusie? Jak go odróżnić od zwykłej infekcji?

Jaki kaszel przy koronawirusie? Jednym z symptomów choroby COVID-19 jest właśnie kaszel, jednak nie zawsze świadczy on o zakażeniu. Łatwo można pomylić ten objaw ze zwyczajnym przeziębieniem. Warto więc wiedzieć, czym się różni.

Zwykły kaszel a objaw choroby

Choroba COVID-19 może objawiać się na wiele sposobów. Od początku pandemii lekarze zwracają szczególną uwagę na gorączkę, duszności oraz kaszel. Nowe badania w Chinach niedawno wykazały, że wirus uaktywnia się również ze strony układu pokarmowego. „Brzuszne” objawy koronawirusa mogą przejawiać się poprzez bóle brzucha, wymioty i biegunkę.

Kaszel może być bardzo różny i nie zawsze świadczy on o zakażeniu koronawirusem. Medycy dzielą go na kilka rodzajów: kaszel ostry, przewlekły, alergiczny, wywołany infekcją górnych dróg oddechowych, produktywny (mokry) i nieproduktywny (suchy). Mamy też kaszel szczekający i krtaniowy. Dla lekarza kaszel jest cennym narzędziem diagnostycznym, który wykorzystują jako wskazówkę podczas stawiania diagnozy.

Jak jednak odróżnić kaszel jako objaw zwykłego przeziębiania od symptomu zakażenia COVID-19?

Zadaj sobie pytania

Kiedy odwiedzasz lekarza, ten szukając przyczyny kaszlu, zadaje zwykle kilka pytań. To ułatwia mu ocenę tego symptomu. Ty też możesz to zrobić, nim zdecydujesz się na konsultację z medykiem.

  • Jak długo trwa kaszel? – od kilku lub kilkunastu dni, czy też od tygodni lub miesięcy?
  • Kiedy jest najbardziej intensywny? – o poranku, w nocy czy może z przerwami w ciągu dnia?
  • Jak brzmi kaszel? – suchy, szczekający (odmiana kaszlu suchego), mokry czy krztuszący?
  • Czy towarzyszą mu dodatkowe objawy? – wymioty, zawroty głowy bądź bezsenność?
  • Jakie jest nasilenie kaszlu? – uporczywy, przerywany lub osłabiający, czy utrudnia wykonywanie codziennych czynności?

Jaki kaszel przy koronawirusie?

Jak wynika z badań, u mniej więcej połowy osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 stwierdza się kaszel.

W przebiegu COVID-19 kaszel podrażnia tkankę płucną, dlatego że ma charakter suchy i uporczywy. Najczęściej towarzyszą mu duszności i bóle mięśniowe. Wraz z postępowaniem choroby, płuca wypełniają się płynem i z czasem trudności z oddychaniem mogą się nasilić.

W przypadku suchego kaszlu nie pojawia się żadna wydzielina, ponieważ odruch związany z kaszlem zaczyna się w obrębie gardła. Dźwięk towarzyszący tej odmianie kaszlu jest szczekający lub chrapliwy. Suchy kaszel nie oczyszcza dróg oddechowych, dlatego lekarze nazywają go nieproduktywnym.

Może zdarzyć się także, że kaszel suchy przekształci się w mokry. Przykładem może tu być zapalenie płuc. W miarę postępu infekcji, wydzielina zaczyna wypełniać pęcherzyki płucne, a płyny i krew zajmują płuca. Na tym etapie choroby plwocina staje się pienista i podbarwiona krwią.

Z całą pewnością nie należy bagatelizować kaszlu. Lekarze zalecają konsultację szczególnie w sytuacji, gdy symptom utrzymuje się przez dłuższy czas lub się nasila.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, www.medonet.pl, www.se.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować