×

Jaka będzie pogoda 11 sierpnia? IMGW wydało ostrzeżenie I i II stopnia

Jaka pogoda 11 sierpnia? Zapowiada się upalny, ale i burzowy dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla czterech zachodnich województw. Od wysokich temperatur odetchną za to mieszkańcy północy kraju.

Jaka pogoda 11 sierpnia?

Od kilku dni nad Polską przechodzi fala upałów. Najgoręcej dziś będzie w jednej części kraju, gdzie mieszkańcy zobaczą na termometrach od 26 st.C do 31 st.C.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia dla czterech województw na zachodzie Polski. Chodzi o następujące województwa: wielkopolskie, lubuskie, pomorskie i opolskie.

Dodatkowo, ostrzeżenie II stopnia dotyczy również północnej części Dolnego Śląska. Na południu województwa utrzymuje się ostrzeżenie I stopnia.

Nieco niższych temperatur mogą spodziewać się ci, którzy wypoczywają na Wybrzeżu, w rejonie Zalewu Wiślanego, a także na krańcach północno-wschodnich i w rejonach podgórskich Karpat. Tam termometry wskażą od 22 st.C do 25 st.C.

Na południu kraju burze i opady deszczu

Zagrzmi na południu Polski, możliwe również opady deszczu i gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Natomiast w Małopolsce, na Podkarpaciu i w rejonach podgórskich może spaść do 25 mm.

Zachmurzenie raczej małe bądź umiarkowane, jedynie okresami wzrastające do dużego. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Wiatr nieco osłabnie nocą, na południu kraju nadal możliwe są jednak przelotne opady deszczu, a także zanikające burze. Temperatura minimalna od 12 st.C do 17 st.C, nieco chłodniej na północy kraju.

Po lekkim ochłodzeniu czeka nas kolejna fala upałów. Termometry w wielu miejscach wskażą temperaturę powyżej 30 st. C.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne I i II stopnia?

Ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Natomiast ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia oznacza, że należy się spodziewać zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Mogą wystąpić zjawiska meteorologiczne, powodujące duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

W obu przypadkach warto śledzić aktualne komunikaty i dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować