×

Już niedługo ruszą kontrole w polskich domach. Posypią się wysokie kary

Pracownicy Poczty Polskiej kontrolują domy i firmy, w celu sprawdzenia opłat za abonament RTV. Kontrole mogą przeprowadzić także przedstawiciele Urzędu Skarbowego. Zalegasz z opłatą za niezarejestrowany odbiornik? Czy zastanawiasz się, jak uniknąć grzywny za niezapłacenie abonamentu? Jakie mamy prawa i po jakie argumenty sięgnąć w starciu z urzędnikami?

Jak uniknąć grzywny za niepłacenie abonamentu?

Abonament radiowo-telewizyjny powinni opłacać wszyscy, którzy posiadają zarejestrowany radioodbiornik lub telewizor. Wyjątkiem są odbiorniki wymienione w art.5 ust.2 ustawy. Od jakiegoś czasu Poczta Polska wysyła do osób fizycznych i firm swoich pracowników celem weryfikacji czy posiadacze odbiorników uiszczają należyte opłaty.

Tymczasem warto pamiętać, że obowiązkowi opłaty podlegają także odbiorniki zamontowane w naszych samochodach. Zatem kontrolerzy mogą także sprawdzić nasz samochód. W szczególności jeśli pojazd należy do zarejestrowanej firmy. Dodatkowo kara za brak rejestracji odbiornika oraz za nieopłacenie abonamentu to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Jak uniknąć grzywny za niepłacenie abonamentu?

Pixabay

Pixabay

Pracownicy muszą udowodnić, że urządzenie działa

Regulaminowe przeprowadzenie takiej kontroli nie jest łatwe. I tu tkwi haczyk! Po pierwsze, wcale nie musimy wpuścić kontrolerów do swojego mieszkania, nie grożą nam za to żadne konsekwencje. Mało tego, nie wystarczy już zdjęcie radioodbiornika w samochodzie, aby nałożyć grzywnę. Pracownicy muszą udowodnić, że urządzenie działa, więc najpierw muszą je włączyć. Tylko jak to zrobić, jeśli właściciel nie wyraża zgody? Telewizory ze smart TV, tylko te bez anteny lub dekodera oraz smartfony z aplikacjami radiowymi nie podlegają obowiązkowi rejestracji.

Jeśli jednak pracownik skontrolował i wykazał niezarejestrowane odbiorniki, to zostanie nałożona na nas kara. Jednak od tej decyzji możemy się odwołać do Ministra Spraw Łączności, czyli Ministra Infrastruktury. Po tym jak minister wyda rozstrzygnięcie naszego odwołania, możemy przekazać sprawę do sądu administracyjnego.

Tymczasem, jeśli mamy do zapłaty należności, a dodatkowo są one zbyt wysokie, możemy złożyć wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o rozłożenie zadłużenia na raty. Istnieje także możliwość całkowitego umorzenia należności.

Źródła: www.o2.pl, www.wirtualnemedia.pl
Fotografie: pixabay

Może Cię zainteresować