×

Przerażające nagranie wyciekło do sieci. Oto jak traktują tam kobiety

Sceny grozy w Afganistanie. Po tym jak kraj trafił w ręce Talibów, każdego dnia dochodzi do drastycznych scen przemocy. Tłumy ludzi na lotniskach oraz pasażerowie wypadający z samolotów to tylko niewielki ułamek makabrycznych zjawisk. W strasznym położeniu znalazły się teraz przede wszystkim kobiety.

Powrót koszmaru

W ostatnich dniach z Afganistanu docierają do nas coraz gorsze wiadomości. Po wycofaniu się z kraju wojsk amerykańskich sytuacja znów wróciła do stanu sprzed kilkunastu lat. Afganistan pogrążył się w kompletnym chaosie. Na wieść o przejęciu władzy przez Talibów, ludzie masowo zaczęli wyjeżdżać za granicę. Na lotnisku w Kabulu dochodziło do dantejskich scen. Tłumy przeciskały się między sobą, aby za wszelką cenę przedostać się do samolotu. Ci, którzy nie zmieścili się na pokładzie, usiłowali ukryć się w nadwoziu maszyny. Niestety kilka osób przypłaciło te próby życiem, ponieważ chwilę po starcie samolotu desperaci spadli z dużej wysokości na ziemię.

Teraz w sieci ukazał się film, przedstawiający horror z jakim muszą się zmierzyć Afganki. Nagranie prawdopodobnie powstało dużo wcześniej, dlatego może przedstawiać np. działania członków Państwa Islamskiego. Wideo pokazuje kobietę, która otrzymuje karę chłosty. Można się spodziewać, że talibowie wkrótce wprowadzą identyczne zasady w Afganistanie.

Jedna ze studentek z Afganistanu udzieliła obszernego wywiadu brytyjskiemu dziennikowi „The Guardian”, w którym opowiedziała o rzeczywistości jaka panuje w jej kraju. Wspomniała, że gdy 15 sierpnia szła na uniwersytet, w pobliżu akademika spotkała grupę kobiet ewakuowanych przez policję. Funkcjonariusze chcieli uchronić je przed pobiciem przez talibów, którzy nie akceptują kobiet nienoszących burek.

Sceny grozy w Afganistanie

Studentka mówiła dziennikarzom, że kobiety bez burek chciały wrócić do swoich domów, ale nie mogły tego zrobić, bo żaden z kierowców nie chciał wziąć na siebie tak dużego ryzyka. Dziewczyny z akademiku, pochodzące z innych części kraju, również nie wiedziały, co zrobić. Znajdujący się obok mężczyźni zamiast zaoferować im dżentelmeńską pomoc, śmiali się i szydzili.

Prawie ukończyłam dwa kierunki na dwóch najlepszych uniwersytetach w Afganistanie. W listopadzie powinnam była ukończyć Amerykański Uniwersytet Afganistanu i Uniwersytet Kabulski, ale tego ranka wszystko przeleciało mi przed oczami.

Afganka ma poczucie, że przez wybuch konfliktu straciła wszystko, na co zapracowała przez minione lata.

Pracowałam tak wiele dni i nocy, by stać się osobą, którą jestem dzisiaj, a dziś rano, gdy dotarłam do domu, pierwszą rzeczą, jaką zrobiłyśmy z moimi siostrami, było ukrycie naszych dowodów osobistych, dyplomów i świadectw. To było druzgocące. Dlaczego miałybyśmy ukrywać rzeczy, z których powinnyśmy być dumne? W Afganistanie nie możemy być teraz osobami, którymi jesteśmy.

Studentka zdaje sobie sprawę, że jako kobieta nie ma żadnego prawa do komentowania tego, co dzieje się w Afganistanie. W związku z tym, wykorzystuje okazję jaką dają jej zachodnie media do zrelacjonowania skomplikowanej sytuacji w jej ojczyźnie.

Jako kobieta czuję, że jestem ofiarą tej politycznej wojny, którą rozpoczęli mężczyźni. Czuję, że nie mogę już śmiać się głośno, nie mogę słuchać moich ulubionych piosenek, nie mogę spotykać się z przyjaciółmi w naszej ulubionej kawiarni, nie mogę już założyć mojej ulubionej żółtej sukienki ani użyć różowej szminki. I nie mogę już chodzić do swojej pracy ani skończyć studiów, na które pracowałam latami.

Wszyscy przyjadą do Europy?

Studentka wyznała, że jako sierota często miewa problemy finansowe. Aby zdobyć wykształcenie tkała dywany. Chciała zapracować na lepszą przyszłość. Zmiany polityczne prawdopodobnie przekreślą jej szanse na dalszy rozwój.

Teraz wygląda na to, że muszę spalić wszystko, co udało mi się osiągnąć przez 24 lata mojego życia. Posiadanie jakichkolwiek legitymacji czy nagród z amerykańskiego uniwersytetu jest teraz ryzykowne; nawet jeśli je zachowamy, nie będziemy mogły z nich korzystać. W Afganistanie nie ma dla nas pracy. Kiedy prowincje upadały jedna po drugiej, myślałam o moich pięknych, dziewczęcych marzeniach. Razem z moimi siostrami nie mogłyśmy spać całą noc, wspominając historie, które opowiadała nam mama o czasach talibów i o tym, jak traktowali kobiety.

Z łatwością można przewidzieć, że tysiące ludzi ewakuujących się z Afganistanu najprawdopodobniej trafi do Europy. Wśród nich przeważającą większość stanowią muzułmanie. Oznacza to, że w nadchodzących latach znów możemy być świadkami eskalacji terroryzmu w naszym regionie świata.

Taksówka za niewolnicę

Studentka wspominała, że w ostatnim czasie była świadkiem wielu dramatycznych historii. Spotykała ludzi, którzy uciekali z domów, zostawiając cały dobytek. Widziała kobietę, która straciła syna na wojnie i nie miała pieniędzy na opłacenie taksówki do Kabulu. Żeby ratować swoje życie w zamian za przejazd oddała własną synową. Studentka zdaje sobie sprawę, że może wkrótce podzielić los kobiety, o której opowiadała dziennikarzom. 

Dzisiaj, kiedy dowiedziałam się, że talibowie dotarli do Kabulu, poczułam, że będę niewolnicą. Mogą bawić się moim życiem, jak tylko zechcą. Pracowałam również jako nauczycielka angielskiego. Nie mogę znieść myśli, że już nie będę mogła stać przed klasą i uczyć ich śpiewać ABC. Za każdym razem, gdy myślę sobie, że moje piękne małe uczennice będą musiały przerwać naukę i zostać w domu, lecą mi łzy.

Fotografie: Twitter, imgur.com, imgur.com

Może Cię zainteresować