×

Jak rozpoznać toksyczną relację? Psycholożka zdradza jeden szczegół

Tkwimy w nich miesiącami, latami, często nie mając siły się wyrwać. Wchodzimy w związek, który miał dać nam ukojenie, w rzeczywistości pogrążając się w wyczerpującej, wyniszczającej relacji. Ze strachu przed porzuceniem i samotnością nie podejmujemy żadnego ruchu. Ale bywa i tak, że zwyczajnie nie dostrzegamy tego, co się dzieje, a kiedy ktoś z zewnątrz próbuje otworzyć nam oczy, reagujemy złością. Jak zawalczyć o siebie? Jak rozpoznać toksyczną relację?

Jak rozpoznać toksyczną relację?

Doktor Kirren jest psycholożką kliniczną, która prężnie działa na TikToku. Ostatnio ekspertka przyjrzała się bliżej toksycznym relacjom i wyjaśniła internautom, jak rozpoznać działania manipulatorów. Wymieniła pięć rzeczy, które powinny nas zaniepokoić. Napisał o nich portal kobieta.wp.pl.

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinna być sytuacja, w której od partnera słyszymy, że robi coś ona dla naszego dobra.

To znaczy: nie masz prawa się denerwować, powinieneś być wdzięczny

– tłumaczy psycholożka.

Drugi znak ostrzegawczy to z pozoru niewinne stwierdzenie, które słyszymy bardzo często: „jesteś taka wrażliwa”. Doktor Kirren uważa, że posługiwanie się takim stwierdzeniem oznacza, że partner nie liczy się z uczuciami ukochanej.

Podobnie jest wtedy, gdy partner wytyka „dramatyzowanie” i przesadę. To toksyczne zachowanie osoby, która próbuje odebrać znaczenie naszym emocjom i reakcjom.

Ci, którzy lubią manipulować, niejednokrotnie robią to, wyznając uczucia podczas kłótni. Jeśli sprzeczacie się, dyskutujecie na ważny temat, a Ty nagle słyszysz coś w stylu: „wiesz, jak bardzo cię kocham”, powinnaś to potraktować jako poważny sygnał ostrzegawczy.

Psycholożka przekonuje, że jest jeszcze jeden sposób na rozpoznanie toksycznego zachowania. Jeżeli partner usiłuje obrócić całą sytuację w żart, prawdopodobnie chroni się w ten sposób przed ujawnieniem prawdziwych zamiarów.

Jak rozpoznać toksyczną relację
Pixabay

Co robić, gdy jesteś w toksycznym związku?

W toksycznej relacji bardzo łatwo się zatracić. Gdy jesteśmy zakochani, patrzymy na świat przez różowe okulary. Nie dostrzegamy wielu rzeczy, a raczej nie chcemy ich widzieć. Dopiero po czasie zdajemy sobie sprawę z tego, że związek, zamiast dodawać otuchy, tak naprawdę podciął nam skrzydła.

Pierwszym krokiem ku lepszej przyszłości jest uświadomienie sobie, że mamy do czynienia z toksyczną, manipulującą nami sobą. Ale sama świadomość jeszcze nie wystarczy, by podjąć odważne decyzje. Wychodzenie z toksycznego związku to złożony proces. Warto poprosić o pomoc bliskie nam osoby. Nieoceniona będzie też pomoc psychoterapeuty, który odkryje przyczyny, dla których ktoś pozwala sobą manipulować. Podpowie także, na co zwracać uwagę, by w przyszłości nie zatracić się ponownie w toksycznym związku.

Źródła: kobieta.wp.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij