×

9 rzeczy po których rozpoznasz, że ktoś kłamie. Łatwo jest to zauważyć, wystarczy zwrócić uwagę na…

Nikt  z nas nie lubi być oszukiwany. Niestety, nasz świat nie jest idealny i możemy paść ofiarą oszustwa na każdym kroku. Warto więc być czujnym i zwracać uwagę na to, jak zachowuje się nasz rozmówca. Bo jak się okazuje, nawet najlepszy kłamca popełnia błędy, dzięki którym możemy go rozszyfrować.

Język ciała, nadmierna potliwość czy unikanie kontaktu wzrokowego, to tylko niektóre ze wskazówek, które mogą nam pomóc w zdemaskowaniu kłamcy. Szczegóły znajdziesz poniżej.

#1 Język ciała

Jeśli coś podpowiada Ci, że Twój rozmówca może kłamać, zwróć uwagę na jego język ciała. Kłamcy mają tendencję do ukrywania swoich dłoni (chowają je w kieszeniach spodni, siadają na nich lub ukrywają je za plecami). Co więcej, kiedy ktoś kłamie, trudno mu siedzieć prosto. Taka osoba może również nerwowo poruszać stopami, a kiedy zadajesz jej pytanie, zaciska lub oblizuje usta.

#2 Oddychanie

Kiedy ludzie kłamią, stają się bardziej nerwowi. Oddychają ciężej, a ich głos może stać się płytszy.

#3 Sztywność

Ciało kłamcy jest bardziej napięte, więc jeśli podejrzewasz, że osoba z którą rozmawiasz kłamie, zwróć uwagę, czy jej ciało nie jest nienaturalnie sztywne. Skrzyżowane ramiona i kostki to oznaki, które podkreślają nieuczciwość i dyskomfort kłamcy.

#4 Nadmierna potliwość

Kłamstwo stresuje nawet najbardziej doświadczonych zawodników. Nic więc dziwnego, że kłamcy nadmiernie się pocą, w końcu jest to normalna reakcja na stres.

jak-rozpoznac-klamce

#5 Kontakt wzrokowy

Kłamcy unikają kontaktu wzrokowego ze swoim rozmówcą, a nawet jeśli już do tego dojdzie, również będą zachowywać się nienaturalnie (nie będą mrugać praktycznie  w ogóle, lub wręcz przeciwnie zbyt często).

#6 Zmiana tematu

Osoba, która próbuje nas okłamać, będzie również starała się jak najszybciej zmienić niewygodny temat.

#7 Dotykanie okolic twarzy

Kłamca może zdradzić się również poprzez zbyt częste dotykanie swojej twarzy, włosów, nosa i szyi, dlatego miej się na baczności.

#8 Obrona przez atak

Podczas konfrontacji, kłamca nie będzie chciał odpowiedzieć na Twoje pytania. Co więcej, może oskarżyć Cię nawet o kłamstwo. Próbując się bronić, będzie również atakować.

#9 Ton i szybkość mówienia

Ton głosu kłamcy może być podniesiony. Co więcej, taka osoba może zacząć mówić, szybciej bądź wolniej, jąkać się i popełniać błędy językowe.

#10 Najnowsze technologie

Kłamcy łatwiej jest nas oszukać za pomocą nowinek technologicznych. Rozmawiając przez telefon, nie możemy zobaczyć jego języka ciała i nawiązać kontaktu wzrokowego. Pisząc do nas wiadomość tekstową, kłamca ma czas na zastanowienie się, dlatego też trudniej przyłapać go na kłamstwie. W takich przypadkach musisz być ostrożny i zwracać uwagę na to, czy rozmówcy zależy na zmianie tematu i czy nie używa zbyt często zwrotów typu: „Szczerze mówiąc…”

Może Cię zainteresować