×

Jak przygotować się na czas wojny? RCB wydało poradnik

„To nie jest na Księżycu. To jest naprawdę przy polskiej granicy” – mówi Mariusz Furmanek, były szef Obrony Cywilnej Kraju. Eksperci są zgodni co do tego, że poradnik, przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, to lektura obowiązkowa. Jak przygotować się na czas wojny?

Poradnik RCB

Po kwiecistych przemowach i zapewnieniach, że „nigdy więcej wojny”, na naszych oczach, tuż za polską granicą, dzieją się rzeczy, o których mogliśmy przeczytać w podręcznikach do historii. Dziś chyba nikt nie może z całą stanowczością stwierdzić, że Putin zatrzyma się na Ukrainie. Bo kto może przewidzieć ruchy szaleńca?

Chociaż wszyscy wolelibyśmy, żeby było inaczej, Polska należy do grona państw wymienianych wśród potencjalnych celów Rosji. Co planuje Putin? Może przyjdzie się nam o tym przekonać za kilka miesięcy, może za kilka lub kilkanaście lat. Oby nigdy. Ale – jak to mówią – przezorny zawsze ubezpieczony. A nic nie czyni człowieka tak bezbronnym, jak niewiedza i związana z nią panika. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało publikację o znamiennym tytule „Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny”.

Otaczająca nas rzeczywistość nieraz pokazała, że warto mieć wiedzę i być przygotowanym do różnych sytuacji

– powiedział Damian Duda, szef Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Jak przygotować się na czas wojny?

Publikacja RCB liczy 36 stron i składa się z dwóch części. W pierwszej znalazły się informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, w drugiej – wskazówki działania w czasie kryzysu.

Materiał zawiera m.in. wskazówki dotyczące ewentualnej ewakuacji, zachowania w przypadku skażenia terenu lub braku dostaw energii elektrycznej. Poradnik informuje także, jak udzielić pierwszej pomocy, jak się zachować będąc zakładnikiem, jak się zareagować podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały alarmowe. Z poradnika można się dowiedzieć wielu praktycznych rzeczy, np. co włożyć do plecaka ewakuacyjnego i ile litrów wody zabezpieczyć, żeby przetrwać 14 dni bez dostępu do wody bieżącej.

Od wtorku materiał jest dostępny na stronie internetowej RCB i profilach w mediach społecznościowych. Można go pobrać ze strony internetowej RCB w formie pliku PDF lub prezentacji TUTAJ. Do publikacji dołączono odcinek „Akademii Bezpieczeństwa RCB”, który można obejrzeć poniżej…

Może Cię zainteresować