×

Jak prawidłowo zakładać maseczkę ochronną i ją zdejmować, by uniknąć zakażenia?

Jak prawidłowo zakładać maseczkę? Wbrew pozorom, to nie jest takie proste, jak się wydaje. Wielu ludzi często robi podstawowe błędy! Jeśli maseczka ma stanowić ochronę, to musi być odpowiednio ubrana oraz właściwie zdjęta.

Jak prawidłowo zakładać maseczkę?

Przed przystąpieniem do zakładania maseczki ochronnej należy dokładnie zdezynfekować dłonie, aby nie przenieść żadnych potencjalnych zagrożeń na materiał. Strona, która powinna przylegać do twarzy jest oznaczona jaśniejszym kolorem materiału.

Po wyjęciu maseczki z pudełka warto sprawdzić, czy posiada ona wewnętrzny drucik wszyty w materiał. Umożliwia on bowiem wygodne dopasowanie maseczki do twarzy. Pamiętajcie, by materiał dokładnie okrywał usta oraz nos, bez żadnych szczelin po bokach. Drucik w naturalny sposób wyznacza górną część maseczki i w łatwy sposób dopasujemy maseczkę do naszej twarzy. Jest to bardzo przydatne w szczególności dla młodszych użytkowników. Zwłaszcza, że w Polsce od 16 kwietnia również dziecko musi nosić maseczkę, jeśli w inny sposób nie może zakryć buzi poza domem.

Czego nie powinno się robić w maseczce?

Głównym zadaniem maseczki jest zabezpieczenie nas przed potencjalnymi zagrożeniami. Dlatego ważne jest, aby przed każdym założeniem maseczki dokładnie umyć ręce (zgodnie z zasadą 30 sekund). Bez takiego zabiegu możecie przenieść potencjalne bakterie bądź wirusy bezpośrednio na maseczkę, którą zakładacie na twarz.

Pamiętajcie także o tych zasadach:

  • Nie dotykaj rękami maseczki, gdy masz ją na twarzy (w szczególności, gdy masz rękawiczki!)
  • Nie „zsuwaj” maseczki na brodę (np. w celu jedzenia)
  • Jeśli musisz ją zdjąć, to pamiętaj, aby sięgnąć po kolejną maseczkę, a nie tę, z której korzystałeś
  • Nie powinno się ubierać wielokrotnie maseczek jednorazowego użytku (nawet po wypraniu). To ostateczność, bo każde pranie uszkadza warstwy ochronne wszyte w materiał
  • Nie ozdabiaj maseczki za pomocą długopisów bądź markerów. Są potencjalnym źródłem zarazków oraz mogą uszkodzić warstwę maseczki
  • Maseczki przechowuj w pudełku lub woreczku, nie dotykaj ich, jeśli nie masz potrzeby ich użycia
  • Maseczka musi okrywać zarówno nos, jak i usta
  • Zużyte maseczki wrzucaj do kosza z zamkniętą pokrywą. Następnie dokładnie zdezynfekuj ręce

Kiedy zmienić maseczkę?

Maseczki chirurgiczne są najczęściej przeznaczone do jednorazowego użytku. Ich czas użytkowania waha się między od 1 do 3 godzin, w zależności od wykonywanej pracy bądź poziomu wilgotności w danym miejscu. Osoby wykonujące pracę fizyczną będą zmuszone częściej zmieniać maseczkę, bowiem oddychając przenoszą więcej drobinek śliny na wewnętrzną stronę maseczki.

Wilgotność na materiale powoduje, że kolonie bakterii zaczynają się namnażać, co w krótkim tempie powoduje, że warstwa ochronna przestaje spełniać swoją rolę. W momencie gdy poczujecie, że maseczka, którą nosicie jest wilgotna, należy ją zmienić.

Podobnie jak w przypadku maseczek robionych z bawełny. One także powinny być od razu zmienione, gdy materiał wewnętrzny nasiąknie. Następnie konieczne jest zdezynfekowane ich za pomocą prania i prasowania, jeśli macie zamiar z niej korzystać ponownie.

Ważne! Zdejmując maseczkę nie dotykaj jej przedniej części! Chwyć za gumki bądź tasiemki, które są zawiązywane z tyłu głowy.

Poniżej krótkie wideo, jak w prawidłowy sposób nałożyć maseczkę na twarz:

Źródła: www.who.int, zdrowie.wprost.pl, twojezdrowie.rmf24.pl, www.pielegniarki.info.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować