×

Jak odkazić maseczkę? Czy jednorazową można prać w pralce?

Jak odkazić maseczkę, by wystarczył na dłużej niż 4 godziny? Czy maseczka jednorazowa może stać się wielorazową?

Maseczki na stałe

16 kwietnia 2020 wszedł w życie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Wielu Polaków podchodzi do maseczek bez zbytniego entuzjazmu, podobnie zresztą, jak minister, który wprowadził obowiązek ich noszenia.

Łukaszowi Szumowskiemu zdarzało się zmieniać zdanie na temat noszenia maseczek ochronnych. Wypomniał mu to zresztą Donald Tusk, dając do zrozumienia, że trudno traktować poważnie lekarza, który najpierw odradza noszenie maseczek, a potem rozporządzeniem rządowym nakazuje ich noszenia. Szumowski skomentował te słowa, potwierdzając, że rzeczywiście odradzał, kiedy liczba zarażonych była niska, a teraz to zupełnie co innego.

Polacy zauważyli jednak, że zmiana zdania ministra Szumowskiego na temat maseczek przypadkowo zbiegła się w czasie z marzeniem znajomego instruktora narciarskiego, by zrobić interes życia za państwowe pieniądze na maseczkach bez atestu. No ale to już stare dzieje…

Od tamtej pory maseczki zdążyły się już wpisać w polski krajobraz. Jednocześnie zyskują na znaczeniu pytania na temat ich pielęgnacji i odkażania, a także, czy maseczka jednorazowa może stać się wielorazową.

Jak odkazić maseczkę?

Stowarzyszenie konsumentów UFC-Que Choisir przetestowało trzy rodzaje jednorazowych maseczek kupionych w supermarkecie. Jak informuje portal connexionfrance.com:

Maski wytrzymały pranie w temperaturze 60°C, suszenie w suszarce i prasowanie 10 razy, zanim zaczęły tracić zdolność filtracji. Taki sposób dezynfekcji bez szkody dla użytkowania zniosły także gumki przy maskach. Pranie w żaden sposób im nie zaszkodziło.

Ochrona, jaką zapewniają maseczki jednorazowe, trwa do 4 godzin. Po tym czasie maseczkę należy wymienić na nową. Przed testami konsumenckimi wiele osób starą po prostu wyrzucało. Teraz okazuje się, że niepotrzebnie. Jak wynika z doświadczeń przeprowadzonych przez stowarzyszenie konsumentów, jednorazowych maseczek można bezpiecznie używać jeszcze do 10 razy, pod warunkiem, że zostaną wyprane w wysokiej temperaturze, a następnie wyprasowane.

To stanowisko stoi jednak w sprzeczności z opinią Światowej Organizacji Zdrowia, która odradza ponowne stosowanie maseczek jednorazowych, nawet po ich zdezynfekowaniu. Wiele osób czuje jednak wewnętrzny opór przeciwko wyrzucaniu ich po 4 godzinach, ze szkodą dla portfela i planety.

Podczas gdy stowarzyszenie UFC-Que Choisir rekomenduje pranie w 60 stopniach Celsjusza i prasowanie, portal yle.fi. radzi, by jednorazową maseczkę wygotować przez co najmniej 5 minut. Nie zaleca jednak wyparzania jej w piekarniku, ponieważ struktura maseczki może tego nie wytrzymać, nie mówiąc już o gumkach.

Z kolei zespół naukowy Adios Corona na swojej stronie radzi najbardziej ekologiczny i najmniej pracochłonny sposób uzdatniania maseczki jednorazowej: cierpliwość. Jak można przeczytać na stronie en.adioscorona.org, po 4 godzinach noszenia należy maseczkę zdjąć i odłożyć na co najmniej tydzień. Po siedmiu dniach, nawet jeżeli wcześniej znajdowałyby się na niej wirusy, nie będą one już groźne. Jak zastrzega jednak zespół Adios Corona:

Proponowana przez nas metoda jest skuteczna, ale nie do końca: nie czyści brudnych masek i nie sterylizuje ich, a w przypadku masowego zakażenia koronawirusem mogą pozostać wirusy. W temperaturze pokojowej koronawirusy stopniowo tracą moc infekcyjną. Na zwykłym plastiku wirus ten przetrwa tylko cztery dni. Na masce eksperymentalnie skażonej wysokim poziomem wirusa 99,9% do 99,99% koronawirusów SARS-CoV-2 jest nieaktywnych po 7 dniach na zewnątrz i 4 dniach wewnątrz. Siódmego dnia od 0,01% do 0,1% początkowych wirusów można jeszcze wyekstrahować poprzez przemywanie włókien.

Źródła: kobieta.onet.pl, www.medonet.pl

Może Cię zainteresować