×

Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu? Eksperci przedstawiają wyniki badań

Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu? Na łamach czasopisma „New England Journal of Medicine” ukazały się smutne informacje, będące efektem badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców.

W badaniach udział wzięli naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) wraz ze współpracownikami z innych ośrodków naukowych w USA.

Jak długo koronawirus utrzymuje się w powietrzu?

Wnioski, do jakich doszli naukowcy, niestety nie napawają optymizmem…

Okazuje się, że SARS-CoV-2 w powietrzu utrzymuje się do 3 godzin.

Oznacza to, że wirus, który uwalnia się podczas kaszlu lub kichania, może utrzymywać się w powietrzu nawet do 3 godzin! Wszystko wskazuje więc na to, że niezwykle łatwo się zarazić nawet poza bezpośrednim międzyludzkim kontaktem.

Z badań wynika również, że w ciągu 66 minut ¾ cząsteczek wirusa się zdezaktywuje, ale jedna czwarta z nich ciągle zachowa będzie zdolna do wywołania zakażenia u kolejnych osób. Natomiast po kolejnych 66 minutach ciągle 12,5 proc. cząstek wirusa będzie mogło wywołać infekcję.

Jak długo koronawirus utrzymuje się powierzchniach?

Naukowcy wyliczyli, że na powierzchniach z plastiku, wirus utrzymuje się nawet… do 3 dni!

Na powierzchni kartonowej połowa cząstek wirusa zachowuje zdolności infekcyjne nawet po 3,5 godz (jednak w tym przypadku naukowcy zastrzegli, ze uzyskali sporą rozbieżność w wynikach badań).

Natomiast na plastiku połowa cząstek wirusa zachowuje zdolności infekcyjne przez 6 godz. 49 min, a w przypadku miedzi przez 46 minut (to najkrótszy czas półtrwania, czyli czas, w ciągu którego połowa jego cząstek traci zdolność do wywołania infekcji).

Pandemia koronawirusa na świecie

Jak informuje TVN24, na świecie potwierdzono już ponad 276 tysięcy przypadków SARS-CoV-2. Blisko 11,5 tysiąca z nich zmarło, a prawie 92 tysiące wyleczono.

Wirus dotarł już do ponad 180 państw i terytoriów. W zachodniej Europie, szczególnie we Włoszech, wirus przybiera na sile i zbiera prawdziwie śmiertelne żniwo.

W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach.

We Włoszech z powodu COVID-19, zmarło już ponad 4 tysiące osób. Włosi analizują przyczynę tak wielu zgonów.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować