×

Jak będzie wyglądał pogrzeb księcia Filipa? Pałac Buckingham podał szczegóły

Pałac Buckingham podał do wiadomości publicznej, jak będzie wyglądał pogrzeb księcia Filipa. Ceremonia będzie miała charakter prywatny.

Mąż królowej Elżbiety II zmarł

W piątek 9 kwietnia media na całym świecie obiegła smutna informacja: nie żyje książę Filip. Ukochany mąż królowej Elżbiety II w czerwcu obchodziłby setne urodziny. Był najdłużej żyjącym królewskim małżonkiem w historii brytyjskiej monarchii.

Informację o śmierci księcia Filipa przekazano w oficjalnym komunikacie z Pałacu Buckingham:

Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor.

Książę Filip wycofał się z życia publicznego już w 2017 roku. W połowie lutego br. przyjęto go do szpitala z powodu infekcji, a następnie zabiegu kardiologicznego. Miesiąc później wypisano męża królowej Elżbiety II do domu.

Oprócz czwórki dzieci, doczekał się ośmioro wnuków i dziesięcioro prawnuków.

Jak będzie wyglądał pogrzeb księcia Filipa?

Pałac Buckingham podał szczegóły dotyczące pogrzebu męża monarchini. Pogrzeb księcia Filipa odbędzie się 17 kwietnia. Trumna zostanie udekorowana sztandarem książęcym, z wieńcem, czapką marynarską i mieczem na szczycie.

Procesja z zamku Windsor wyruszy o godz. 14:45 i w ciągu ośmiu minut ma dotrzeć do położonej na terenie posiadłości kaplicy św. Jerzego. Tam odbędzie się nabożeństwo żałobne. Gdy trumna dotrze na miejsce, cały kraj ma przystanąć na minutę ciszy.

Zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami, w pogrzebie będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 30 osób. W uroczystości udział na pewno weźmie królowa Elżbieta, dzieci królewskiej pary oraz wnuki, w tym książę Harry. Wiadomo już, że na ceremonię nie przybędzie jego żona Meghan, która spodziewa się drugiego dziecka. Pełna lista żałobników zostanie opublikowana w nadchodzących dniach.

Po ceremonii trumna zostanie złożona w krypcie w kaplicy. Ze względu na sytuację epidemiologiczną władze poprosiły obywateli, aby nie gromadzili się na ulicach i nie składali kwiatów przy królewskich rezydencjach. Zachęcano, by pogrzeb oglądać w telewizji.

Żałoba narodowa

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zatwierdził wprowadzenie żałoby narodowej do dnia pogrzebu włącznie.

Natomiast królowa Elżbieta II i cała rodzina królewska będzie przestrzegać dwutygodniowej żałoby królewskiej do 22 kwietnia. Przez ten czas jej członkowie będą brać udział tylko w niektórych aktywnościach i będą nosić czarne opaski.

Źródła: www.se.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.rmf24.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować