×

Rybak przez przypadek wyłowił „coś”. Okazało się, że miał wielkie szczęście

Przez przypadek pewien doświadczony rybak znalazł jajo rekina. Znalezisko jest zaskakujące i bardzo cieszy biologów.

Jajo rekina

Pewien brazylijski rybak nurkował jak co dzień, gdy jego oczom ukazał się przedziwny przedmiot. Nie wiedząc, z czym na do czynienia, nagrał dziwne znalezisko i udostępnił w sieci. Okazało się, że miał ogromne szczęście, bo trafił na coś bardzo wyjątkowego — jajo rekina.

Jednakże nie mówimy tutaj o „zwykłych rekinach”, które zapewne kojarzą nam się z filmów. To pomarańczowe należy do wyjątkowego rekina wąsatego. Jak wspomina Erivaldo Alves Silva, lepiej znany jako Nego Noronha, w rozmowie z lokalnymi mediami:

Nurkowałem, żeby złapać ośmiornicę, kiedy zobaczyłem to coś, unoszące się na wodzie i podpłynąłem z ciekawości. Nie miałem pojęcia, co to jest. Nigdy czegoś takiego nie widziałem w ciągu 43 lat mojego życia na wyspie. Dowiedziałem się, że to naprawdę rzadkie znalezisko i biolodzy nie często je widują.

Sami biolodzy są zaskoczeni widokiem jaja w wodach archipelagu Fernando de Noronho. Jednakże to dobry znak, bo to oznacza, że rośnie populacja tych drapieżnych ryb, które są niezbędne do zachowania balansu w przyrodzie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez negonoronhalocal (@negonoronha10)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez negonoronhalocal (@negonoronha10)

Wyjątkowy sposób rozmnażania

To jajo rekina wąsatego, bardzo specyficznego rodzaju rekinów, występujących na całym świecie. Rozmnażają się one jajożyworodne, co znaczy, że samica nosi w swoim ciele jaja, a młode rozwijają się wewnątrz jaja, żywiąc się zawartym w nim żółtkiem. Gdy są gotowe, opuszczają bezpieczne schronienie, aby zamieszkać w morzu. Gatunek ten rozmnaża się co dwa lata, wydając na świat od 20 do 30 małych rekinów. Po wykluciu się młode zwykle mają około 30 centymetrów długości.

Instagram

Rekiny wąsate (rodzina Ginglymostomatidae) to dość wyjątkowy gatunek rekina. Nie tylko chodzi o specyficzne wąsy, ale także o styl życia oraz leniwe usposobienie, które pozwala zaoszczędzić masę energii. To ryby żyjące przy dnie, żywiące się głównie skorupiakami oraz pomniejszymi rybami.

Do tego nie są groźne dla człowieka, chyba że zostaną sprowokowane. Przedstawiciele tej rodziny dorastają od 75 cm do 4,3 metra długości. To rekiny, które nie są czołowymi drapieżnikami w swoich środowiskach, ale jako gatunek radzą sobie wyśmienicie.

Źródła: kopalniawiedzy.pl, www.instagram.com, https://www.clarepeople.com/3424-rarity-shark-egg-seen-for-the-2nd-time-in-less-than-a-month-in-pernambuco/ , canaltech.com.br
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować

zamknij