×

Rząd PiS-u zaczął się rozpadać? Kolejny szef resortu podał się do dymisji!

Dzisiaj rano Jacek Czaputowicz podał się do dymisji. Minister Spraw Zagranicznych nie uzasadnił przyczyny odejścia. Co się dzieje z rządem PiS-u?

Rozpad obecnego rządu?

Czyżby Prawo i Sprawiedliwość miało problemy wewnętrzne? Wychodzi na to, że tak. W kwietniu doszło do ostrej wymiany zdań między Jarosławem Gowinem a Jarosławem Kaczyńskim w kwestii wyborów prezydenckich. W następstwie tego 8 kwietnia Gowin zrezygnował z pełnienia obowiązków ministra szkolnictwa wyższego oraz z roli wiceprezes Rady Ministrów.

Z kolei 18 sierpnia do dymisji podał się Łukasz Szumowski. Polityk w licznych wywiadach tłumaczy się, że chciał odejść od dawna:

Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia (…). Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaje posłem, pozostaję przestrzeni publicznej, będę pełnił funkcje publiczne. Oczywiście wracam do zawodu, do mojego wyuczonego zawodu (…), chciałbym wrócić do instytutu, do kliniki, chciałbym leczyć pacjentów.

Dzisiaj pojawiła się informacja, że kolejny przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości w rządzie złożył rezygnację.

Jacek Czaputowicz podał się do dymisji

64-letni Minister Czaputowicz złożył rezygnację ze swojego stanowiska. Sam osobiście nie podał przyczyny odejścia, jednakże zrobiło to jego ministerstwo.

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Czaputowicz chciał odejść tuż po wyborach prezydenckich:

Minister wcześniej stwierdził, że po wyborach prezydenckich jest dobry moment na zmianę na czele polskiej dyplomacji oraz wyraził przekonanie, że jego następca będzie kontynuował dotychczasową linię i sprzyjał dalszemu umocnieniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Doświadczony polityk

Jacek Czaputowicz pierwsze kroki w polityce stawiał jeszcze w czasach PRL-u. Stał się współpracownikiem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” oraz Studenckiego Komitetu Solidarności w Warszawie. Z kolei w latach 1978–1980 prowadził bibliotekę wydawnictw podziemnych, za co był kilkakrotnie zatrzymywany za działalność niezależną.

W III RP rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Awansował na wicedyrektora, a następnie został dyrektorem Departamentu Konsularnego i Wychodźstwa w latach 1990–1992. Od lat 90. ubiegłego wieku mocno związany z obecną partią rządzącą. 9 stycznia 2018 przyjął tekę ministra z rąk premiera Mateusza Morawieckiego.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.radiozet.pl, www.gazetaprawna.pl
Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować