×

Instrukcja głosowania korespondencyjnego. TVP emituje spot „na prośbę widzów”

Instrukcja głosowania korespondencyjnego. Lojalna wobec Prawa i Sprawiedliwości telewizja publiczna rozpoczęła emisję spotu wyborczego, chociaż ustawa wciąż jest procedowana w Senacie, a szanse na jej przyjęcie przez Sejm rysują się mgliście. Na pięć dni przed zaplanowanymi wyborami prezydenckimi nadal nie wiadomo, czy się odbędą. Ale przynajmniej już wiadomo, jak głosować…

Spot wyborczy TVP

Ustawa o korespondencyjnych wyborach prezydenckich budzi wiele kontrowersji wśród zwykłych Polaków, konstytucjonalistów i stojących na straży przestrzegania prawa organizacji międzynarodowych. Nie wszystkim spodobał się pomysł, by wybory organizowała zamiast Państwowej Komisji Wyborczej, Poczta Polska. Do wątpliwości natury prawnej dochodzą jeszcze rozterki dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego.

W rezultacie na pięć dni przed zaplanowanymi wyborami nadal nie wiadomo, czy się odbędą. Pod uwagę brane są jeszcze dwa inne terminy majowe, sierpień lub wiosna za dwa lata… Coraz więcej Polaków odnosi wrażenie, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Tymczasem TVP przygotowała już filmik instruktażowy, jak poprawnie wypełnić kartę do głosowania. Jest on emitowany w obu głównych kanałach telewizji publicznej oraz TVP Info. Jak wyjaśnił szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski w rozmowie z Wirtualnymi Mediami, filmik powstał na wyraźne życzenie widzów:

Spot został przygotowany na życzenie naszych widzów, którzy w ostatnim czasie kierowali do naszych redakcji bardzo dużo pytań dotyczących tego, jak będzie wyglądała procedura głosowania. Dlatego postanowiliśmy przygotować specjalny materiał informacyjny, żeby odpowiedzieć na te pytania.

Instrukcja głosowania korespondencyjnego wg TVP

By filmik się nie zdezaktualizował, telewizja publiczna przezornie unika podawania konkretnych dat. Zamiast tego operuje zwrotami „jeśli” i „może”:

Jak może wyglądać głosowanie w wyborach prezydenckich? W trosce o zdrowie Polaków w obliczu epidemii koronawirusa w polskim parlamencie trwają prace nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. Jeśli ustawa wejdzie w życie, Poczta Polska wykorzystując swoje ogromne doświadczenie oraz możliwości logistyczne odpowiednio przygotowane pakiety wyborcze dostarczy na adresy obywateli wskazanych w spisie wyborców. Trafią one do skrzynek pocztowych najpóźniej na dzień przed głosowaniem

W spocie widać aktorów, odgrywających scenkę głosowania i wrzucania kart do skrzynki. Uspokajający głos lektora daje do zrozumienia, że głosowanie korespondencyjne jest całkowicie bezpieczne, zgodne z prawem i bez możliwości jakichkolwiek fałszerstw czy zgubienia głosu:

Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym zakłada, że po zapoznaniu się z instrukcją oddamy swój głos na karcie do głosowania, a następnie umieścimy ją w specjalnej kopercie. Następnie wypełnimy i podpiszemy oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. (…) W dniu wyborów w całym kraju będzie można znaleźć specjalne skrzynki nadawcze. Te staną przed lokalami, w których zwykle głosujemy w wyborach, a także przed placówkami pocztowymi oraz w specjalnych punktach mobilnych. Każde z tych miejsc będzie odpowiednio chronione. Nadal zaklejona koperta z kartą do głosowania trafi do urny. To gwarancja tajności głosowania.

Uwierzyliście?

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube

Polecane

Może Cię zainteresować