×

Incydent na paralotni. Wstrząsające nagranie z wypadku wyciekło do sieci

Incydent na paralotni. To nagranie z pewnością odstraszy wszystkie osoby, które planowały w te wakacje spróbować swoich sił na paralotni. Wypadek, który przytrafił się pewnemu mężczyźnie wywołuje na ciele ciarki.

Incydent na paralotni

Francuski paralotniarz Pierre Daviau przeżył prawdziwe chwile grozy. Udostępnił w internecie nagranie przedstawiające przebieg wypadku, który o mały włos nie doprowadził do jego śmierci. Na filmie widać jak mężczyzna niedługo po wystartowaniu zaczyna spadać. Przez około 20 sekund rozpaczliwie szamocze się, usiłując wydostać się z plątaniny lin. Po długiej i bardzo nerwowej walce z linkami, mężczyźnie udaje się otworzyć rezerwowy spadochron i z dużą siłą wylądować na ziemi. Pierre Daviau wyznał w jednym z wywiadów, że dopiero kilka dni po zdarzeniu, zdecydował się publicznie podzielić się nagraniem z wypadku.

Byłem w szoku. Zajęło mi kilka dni, zanim zdałem sobie sprawę z tego, co się stało. Dziś już wiem, jakie miałem szczęście.

Do incydentu doszło na górze Les Pleiades w Szwajcarii na początku marca tego roku. Specjaliści, którzy przeanalizowali nagranie uważają, że za wypadek częściowo ponosi odpowiedzialność sam Pierre. Ich zdaniem zbyt mocne przyhamowanie paralotni i puszczenie sterówek doprowadziło do tzw. przeciągnięcia, czyli zerwania strug powietrza. Daviau uważa inaczej i stwierdził, że zawsze stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Jestem świadomy zagrożeń, lubię przekraczać granice i podejmuję wszelkie środki ostrożności, ale czasami coś po prostu idzie nie tak.

Przed rokiem w Polsce miał miejsce podobny wypadek z udziałem 26-latka. Mężczyzna niespodziewanie runął z dużej wysokości na pole uprawne.

Czym jest paralotniarstwo?

Paralotniarstwo to sport czysto amatorski. Istnieje grupa zaledwie kilkuset zawodników, którzy regularnie startują w krajowych i zagranicznych zawodach sportowych. W Polsce, aby uprawiać paralotniarstwo konieczne jest posiadanie licencji IPPI (The International Pilot Proficiency Information Card) wystawianej przez Międzynarodową Federację Lotniczą lub polskie Świadectwo kwalifikacji pilota paralotni wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jest to jeden z najpopularniejszych sportów lotniczych, który powstał we współczesnej formie pod koniec lat 70. XX wieku.

Fotografie: YouTube, Wykop

Może Cię zainteresować