in

12 najpopularniejszych imion w Polsce, które wybierają rodzice. Nie uwierzysz co oznaczają

Od jakiegoś czasu panuje moda na „powrót do korzeni”, dlatego rodzice bardzo chętnie nadają swoim dzieciom imiona klasyczne, takie jak: Jan, Zofia, Franciszek, Hanna, Antoni, czy Zuzanna. To zjawisko potwierdza zestawienie najpopularniejszych imion z 2016 roku, które opublikowało  Ministerstwo Cyfryzacji.

A czy wiesz, że każde imię ma przypisane konkretne cechy charakteru i ukryte znaczenie? Zanim więc podejmiesz tę ważną dezycję i zdecydujesz się na dane imię, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Imię Zuzanna pochodzi od hebrajskiego imienia „Szoszannah”, które wiąże się ze słowem „szoszana” i oznacza dosłownie kwiat lilii. Na ziemiach polskich funkcjonuje od XIII wieku.

Kobiety noszące to imię są pewne siebie, wiedzą czego chcą od życia i potrafią zachować zimną krew w stresujących sytuacjach. Ponadto są szczere i bardzo cenią sobie niezależność. Świetnie sprawdzają się w zawodach, które wymagają szybkiej reakcji i nie są monotonne. Zuzanny to urodzone dziennikarki, aktorki i dekoratorki.

Imię to wywodzi się z języka łacińskiego i jest związane z rzymskim rodem Antoniuszy. Oznacza: doskonały, wspaniały i wybitny.

Antoni wytrwale dąży do celu, jest oddanym przyjacielem i doskonałym towarzyszem zabaw. Z racji na wytrwałość, rozwagę i upór, doskonale sprawdzi się jako naukowiec lub prawnik.

Również imię Julia ma pochodzenie rzymskie i wiąże się z rodem Juliuszów. Żeńska forma imienia oznacza: młoda, promienista. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się w XVIII wieku.

Panie, które noszą to imię, są opanowane, potrafią dochować tajemnicy i lubią pomagać innym. Jednocześnie są skryte i tajemnicze. Zawody, w których czułyby się najlepiej to prawnik, poetka i modelka.

Jakub wywodzi się z języka hebrajskiego i wiąże się ze słowem „aqeb”, co oznacza pięta. Jest to również skrót aramejskiego słowa „ja’aqob’el”, co można przetłumaczyć jako „ten, którego Bóg ochrania”.

Mężczyźni, którzy noszą to imię, przywiązują dużą wagę do dumy i są wrażliwi na swoim punkcie. Są pracowici, nie lubią zdradzać zbyt wiele na swój temat i cenią sobie przyjaźń. Ich predyspozycje sugerują, że to urodzeni naukowcy li informatycy.

Lena to w rzeczywistości zdrobnienie od takich imion jak Helena i Magdalena.

Choć Lena lubi marzyć, jest przede wszystkim realistką, która wie czego chce i nie boi się do tego dążyć. Swoją osobowością mocno wpływa na innych, nigdy nie odmawia pomocy. Biorąc pod uwagę jej zdolności, powinna wybrać karierę związaną z rękodziełem, pedagogiką i nauką.

Kolejne imię, które pochodzi z języka hebrajskiego to Szymon. Wiąże się ono ze słowem „szim”, co oznacza „bóg wysłuchał”.

Szymon to bystrzak, który zawsze Ci doradzi i pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie. Dzięki swojej inteligencji i predyspozycjom przywódczym, powinien zostać politykiem lub policjantem. Sprawdzi się również na stanowiskach kierowniczych związanych z nauką i technologią.

Geneza powstania imienia Maja nie jest do końca jasna. Istnieje kilka hipotez, a mianowicie: hebrajskie „miriam” – (napawać radością), egipskie „meri-jam” – (ukochana przez Boga), albo pochodna od imienia greckiej nimfy Mai.

Maja jest ostrożną osobą, a na jej zaufanie trzeba sobie zapracować. Nie lubi się wychylać i woli trzymać się na uboczu. Idealny zawód dla niej to: informatyk, pedagog i plastyk.

Imię Jan wywodzi się z języka hebrajskiego od takich słów jak: „Jehu” (Jahwe) oraz „channah” (łaska). Imię to można przetłumaczyć również jako: „cieszący się boską łaską”.

Mężczyźni, noszący to imię, są zaradni i pewni siebie. Mogą też pochwalić się rozległą wiedzą. Bardzo cenią sobie aktywność fizyczną. Biorąc pod uwagę ich cechy charakteru, powinni szukać zatrudnienia jako leśnicy, rzemieślnicy lub nauczyciele.

Hanna to odmiana imienia Anna. Pochodzi z języka hebrajskiego i odnosi się do słowa „chana” – (wdzięk, łaska). Innymi słowy oznacza „osobę pełną łaski”.

Panie, które noszą to imię, są bardzo kreatywne i twórcze. Jednocześnie są skryte i potrzeba trochę czasu, aby w pełni je poznać. Są rozważne, mądre i twardo stąpają po ziemi. Dzięki swoim predyspozycjom, pisana jest im praca jako lekarz, pielęgniarka lub nauczycielka.

Imię Filip wywodzi się z języka greckiego i wiąże się ze słowem „filihippos” – (kochający konie, znawca koni).

Kolejne imię dla twardych osób, które mocno stąpają po ziemi. Filip ciągle dąży do ideału, jest urodzonym strategiem i ma niesamowitą intuicję. Bardzo ceni sobie spokój i porządek. Sprawdzi się na każdym stanowisku kierowniczym.

Imię to wywodzi się z języka greckiego. „Sophia” oznacza mądrość.

Zofia to kobieta, która chodzi własnymi ścieżkami. Ceni swoją niezależność i świetnie odnajduje się w roli lidera, pani domu, żony oraz mamy. Wymarzony zawód dla niej to: lekarz, pedagog, handlowiec i psycholog.

Franciszek to imię, które po raz pierwszy pojawiło się w języku germańskim. Słowo „frank” oznacza wolny.

Osoba, która nosi to imię, jest wiernym przyjacielem, który bardzo ceni sobie kontakty międzyludzkie. To również sprytny i uparty człowiek, który wytrwale dąży do celu. Jego zainteresowania odpowiadają takim zawodom jak: aktor, teolog, pedagog.

Źródło: ksiega-imion.pl, edziecko.pl, mjakmama24.pl, mc.gov.pl | Fotografie: pixabay.com