×

Imigranci forsują polską granicę! To głównie uciekinierzy z Bliskiego Wschodu

Imigranci forsują polską granicę! Jak się okazuje, już prawie 2000 nielegalnych imigrantów od początku sierpnia przedostało się do naszego kraju, przekraczając granice z Białorusią. Możemy być pewni, że nie wszystkich udało się schwytać. Jednak to nie koniec. Wciąż podejmują kolejne próby, aby to zrobić. W większości są to uciekinierzy z Bliskiego Wschodu.

Imigranci forsują polską granicę!

Na terenach pogranicza polsko-białoruskiego Straż Graniczna zatrzymała już od początku sierpnia dokładnie 1935 nielegalnych imigrantów. Jak się okazuje, w większości są to uciekinierzy z Bliskiego Wschodu, w tym z Afganistanu. Wiadomo, że przemieszczają się w różnych liczebnie grupach. W jednej może ich być około kilkunastu. Zdarza się, że podchodzą do okolicznych mieszkańców i proszą o jedzenie lub też picie.

Taki lawinowy wzrost uchodźców rozpoczął się dokładnie tydzień temu. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik potwierdził, że Straż Graniczna wspierana jest przez tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego. Do tej pory powstrzymano od nielegalnego przekroczenia granicy około 1175 osób. Z kolei około 800 cudzoziemców zatrzymano i umieszczono w ośrodkach zamkniętych.

Imigranci forsują polską granicę

PolsatNews

W większości to mężczyźni

Rząd natychmiast zareagował i w odpowiedzi na zaostrzającą się sytuację na granicy z Białorusią przyjął projekt zamian ustawy o cudzoziemcach. Co to oznacza? Przede wszystkim ułatwienie zobowiązania cudzoziemców do opuszczenia granic Polski.

Jak się okazuje, w ostatnich miesiącach bardzo drastycznie wzrosła liczba nielegalnych imigrantów z Syrii, Iraku, Afganistanu czy też innych krajów. Wiadomo, że aż 70 procent imigrantów, które zostały zatrzymane to mężczyźni. Kobiety stanowiły około 30 procent.

Michał Potocki z Gazety Prawnej w rozmowie z PolsatNews powiedział:

Dominująca grupa to mężczyźni, ale zdarzają się też rodziny, również rodziny z dziećmi, w związku z czym nie da się tak jednoznacznie powiedzieć, że to są tylko mężczyźni poszukujący możliwości zarobku na zachodzie. To są też całe rodziny.

Przypominamy tylko, że sytuacja na Bliskim Wschodzie zaostrza się. Teraz jeszcze bardziej w związku z przejęciem władzy w Afganistanie przez Talibów. Ludzie robią, co mogą, aby wydostać się z kraju ogarniętego chaosem.

Imigranci forsują polską granicę

PolsatNews

Fotografie: PolsatNews

Może Cię zainteresować

zamknij