×

IMGW ostrzega przez burzami i krupą śnieżną. Mogą wystąpić podtopienia!

IMGW ostrzega przed burzami, które mogą wystąpić w kilku województwach oraz krupą śnieżną, przewidywaną na Pomorzu. Miejscami mogą wystąpić podtopienia.

Pogoda na poniedziałek 7 września

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu oraz burzami. Niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą pojawić się głównie na Pomorzu.

W poniedziałek 7 września wschód Polski znajdzie się pod wpływem frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Morza Barentsa. Najgorsza sytuacja przewidywana jest na terenie województwa pomorskiego.

IMGW wydało dla Pomorza ostrzeżenia pierwszego stopnia z powodu oczekiwanych opadów deszczu i silnego wiatru w porywach do 80 km/h. Występowaniem burz zagrożone jest także województwo warmińsko-mazurskie. Towarzyszyć im mogą opady krupy śnieżnej, a nawet lodowej. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 19.

IMGW ostrzega przez burzami

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla województw: podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz śląskiego z powodu przewidywanych na tych obszarach intensywnych opadów deszczu. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 30 mm do 35 mm, a miejscami nawet do 50 mm.

Na terenie województw śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego ostrzeżenia obowiązywały do godziny 12. Na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego alert został przedłużony do godziny 17.

Z powodu prognozowanych opadów deszczu na rzekach woj. małopolskiego i części śląskiego spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne, do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia wydano dla Podkarpacia. Jak ostrzega IMGW, na tych obszarach mogą wystąpić gwałtowne wzrostu poziomu wody, a nawet lokalne podtopienia.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że należy spodziewać się zjawisk meteorologicznych, mogących spowodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Szczególnie ta krupa śnieżna i lodowa brzmią alarmująco.

Krupa jest opadem atmosferycznym o charakterze na szczęście przelotnym, w postaci kulistych, nieprzezroczystych ziarenek lodowych o średnicy zazwyczaj od 2 do 5 mm, ale może wystąpić od 1 do 15 mm, całkowicie porowatych lub z porowatym jądrem i lodową otoczką. Często mylona jest z gradem.

Krupa śnieżna najczęściej pojawia się w okresach przejściowych pór roku. Chociaż zdarza się, że pada również latem z chmur burzowych.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.onet.pl, pl.wikipedia.org
Fotografie: Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować