×

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Może osiągnąć prędkość nawet 180 km/h!

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Warunki biometeorologiczne mogą być bardzo niesprzyjające. W wybranych województwach ogłoszono alert 1. stopnia, a w weekend spodziewane jest ogłoszenie alertu najwyższego stopnia.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

W piątek w ciągu dnia na terenie całej Polski wystąpi umiarkowane zachmurzenie. Z kolei w rejonach podgórskich może spaść śnieg lub deszczu ze śniegiem. W całym kraju wystąpią silne wiatry. Najniebezpieczniejsze warunki meteorologiczne będą panować na południu Polski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województw śląskiego i podkarpackiego. Alert dotyczy prawdopodobieństwa wystąpienia silnych wiatrów. Ponieważ ich prędkość może przekroczyć nawet 100 km/h, mieszkańcom wspomnianych regionów zaleca się ostrożność.

Co więcej, w wyższych partiach gór prędkość może wzrosnąć do 180 km/h, a na Bałtyku wystąpi silny sztorm. IMGW apeluje również o regularne śledzenie bieżących komunikatów pogodowych.

W sobotę i niedzielę będzie jeszcze gorzej

Instytut zwraca uwagę na to, że w sobotę i niedzielę będą utrzymywać się niekorzystne warunki biometeorologiczne. Osoby wrażliwe będą mocniej odczuwać chłód, stres i zmęczenie.

Już dzisiaj na zachodnich krańcach kraju wystąpią niekorzystne warunki, a w kolejnych dniach rozszerzą się na cały kraj. Na stronie Instytutu możemy przeczytać:

Pochmurna, wilgotna pogoda z przelotnymi, słabymi opadami deszczu oraz przeważnie chłodne środowisko termiczne będą przyczyniały się do pogorszenia nastroju i kondycji psychofizycznej.

Ponadto, meteorolodzy z Instytutu przewidują, że w niedzielę może zostać ogłoszone ostrzeżenie 3. stopnia!

W niedzielę spodziewane jest wydanie ostrzeżeń, nawet najwyższego, trzeciego stopnia. Ze względu na bardzo dynamicznie zmieniająca się sytuację prosimy o monitorowanie prognoz i ostrzeżeń IMGW-PIB na stronach serwisu meteorologicznego oraz Twitterze i Facebooku.

alert IMGW 2
Imgur
alert IMGW
Imgur
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Imgur

Może Cię zainteresować

zamknij