×

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu oraz przymrozkami. Instytutu wydał nawet alert pierwszego stopnia dla niektórych regionów Polski. Może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega przed opadami śniegu

21 marca jest pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, chociaż akurat w tym roku pierwszym dniem astronomicznej wiosny był piątek 20 marca. Niestety, początek wiosny przyniesie… nawrót zimy.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami i opadami śniegu w województwach:
– zachodniopomorskim,
– pomorskim,
– kujawsko-pomorskim,
– wielkopolskim,
– warmińsko-mazurskim,
– podlaskim,
– opolskim,
– śląskim,
– małopolskim,
– podkarpackim.

Tam przewidywane są opady śniegu, które miejscami spowodują przyrost pokrywy śnieżnej od 4 do 6 centymetrów, a lokalnie nawet do 12 centymetrów.

Prognoza na 21 marca

Na sobotę prognozowana jest kapryśna pogoda, z przymrozkami i opadami śniegu. Miejscami będą one intensywne. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla powiatów: jeleniogórskiego, zgorzeleckiego, lubańskiego, lwóweckiego, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, kłodzkiego i ząbkowskiego. Tam przyrost pokrywy śnieżnej może sięgnąć nawet 20 centymetrów.

Alert pierwszego stopnia oznacza wystąpienie warunków pogodowych, mogących powodować straty materialne, a także zagrożenie dla zdrowia i życia. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym. Akurat dzisiaj będzie to gołoledź na drogach i oblodzenia linii kolejowych i tramwajowych w wyszczególnionych przez synoptyków powiatach i województwach.

Zaleca się śledzenie komunikatów dotyczących sytuacji pogodowej.

Polecane

Źródła: twitter.com, tvnmeteo.tvn24.pl

Może Cię zainteresować