×

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami. Pogoda będzie ekstremalna

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami. Synoptycy przewidują, że w poszczególnych regionach kraju mogą wystąpić skrajne warunki pogodowe. Część Polski będzie się zmagać z mrozami, podczas gdy w innych rejonach rozpoczną się roztopy.

Gwałtowne zmiany pogodowe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował komunikat, w którym przestrzega przed możliwością nadejście silnego mrozu, marznących opadów deszczu oraz roztopów. Na terenie całej Polski wystąpią niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, choć ich charakter będzie odmienny. Na krańcach wschodnich oraz północno-wschodnich pogoda będzie wyjątkowo mroźna. Z kolei w zachodniej części kraju mogą wystąpić roztopy, co będzie prowadzić do podniesienia poziomu rzek.

Najzimniej będzie w pobliżu Suwałk i Białegostoku. Meteorolodzy ostrzegają, że lokalnie temperatura może spaść nawet do -23 st. C. Trochę cieplej będzie na Lubelszczyźnie oraz we wschodniej i północnej części Mazowsza. Tam temperatura minimalna w nocy wyniesie miejscami od -16 do -14 i -13 st. C.

Synoptyk IMGW Szymon Ogórek w rozmowie z PAP poinformował, że w górach może spaść śnieg:

Zwłaszcza w obszarach podgórskich będzie padał śnieg. Prognozujemy, że w nocy w tych obszarach przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie około 10 cm.

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami 3
Twitter

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami

Także w pozostałych regionach kraju mogą wystąpić opady śniegu. Może spaść od 1 do 3 cm białego puchu.

Na pozostałym obszarze kraju przyrost pokrywy śnieżnej nie będzie znaczący.

Tymczasem w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, zachodniej i północnej części województwa wielkopolskiego oraz południowej i centralnej części województwa łódzkiego IMGW prognozuje wystąpienie roztopów. Na Podlasiu, Warmii, Mazurach, Kujawach oraz w województwach: mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim należy spodziewać się opadów marznącego deszczu oraz mżawki. Może wystąpić groźna dla kierowców gołoledź.

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami 2
Twitter

Synoptyk IMGW przewiduje, że różnica temperatur pomiędzy poszczególnymi regionami kraju może być bardzo duża. Na zachodzie Polski będzie bardzo ciepło, co może prowadzić do wyjątkowo niebezpiecznych, gwałtownych roztopów. 

Temperatura na Suwalszczyźnie obniży się do minus 20 st. C. Różnica temperatur między północnym-wschodem a zachodem Polski wzrośnie zatem do 20 stopni.

IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami 4
Twitter

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij