×

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami! Mogą również wystąpić trąby powietrzne

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami! Sobota będzie obfitować w deszcze i burze, zagrożeni są szczególnie mieszkańcy południa kraju. Mogą także wystąpić trąby powietrzne!

Trąba powietrzna w Ustroniu Morskim

Dwa dni temu informowaliśmy o powracających do Polski upałach i nawałnicach. Termometry w piątek 10 lipca, wskazywały nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Serwis fanipogody.pl ostrzegał, że zderzenie chłodnej i ciepłej masy powietrza może prowadzić nie tylko do gwałtownych burz, ale i występowania trąb powietrznych.

Taka tragedia dotknęła mieszkańców Ustronia Morskiego. Trąba powietrzna przeszła tam w piątek po południu. Sześć osób zostało rannych, uszkodzonych zostało osiem budynków.

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami

Niestety po burzliwym piątku czeka nas również ciężki weekend. Sobota będzie obfitować w deszcz i burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Zagrożenie dotyczy pięciu województw na południu kraju. Najgroźniej będzie w Małopolsce, gdzie mieszkańcy mogą spodziewać się burz, a także na Podkarpaciu, gdzie z kolei pojawiają się obfite opady deszczu.

Pomarańczowe alerty II stopnia dla Małopolski i Podkarpacia, będą obowiązywać do niedzielnego poranka!

Pozostałe trzy województwa, których dotyczy ostrzeżenie IMGW, to: śląskie, opolskie i świętokrzyskie. W tym przypadku IMGW wydał ostrzeżenie I stopnia.

W komunikacie IMGW czytamy:

Punktowo mogą im [burzom – przyp. red.] towarzyszyć opady deszczu 20-30 mm, grad oraz porywy wiatru do 90 km/h. Na krańcach południowo-wschodnich istnieje małe prawdopodobieństwo utworzenia się trąby powietrznej.

Warto również zaznaczyć, że już na trzech rzekach przekroczony został stan ostrzegawczy. Mowa o 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, a także 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Pregoły.

Przypomnijmy: ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że można spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia, które IMGW wydało dla pięciu województw, oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Warto na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe!

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować