×

Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na całym świecie w dotąd niespotykanym tempie. Dotychczas zostało już zakażonych ponad 461 000 ludzi. Co najmniej 20 000 zmarło. Jaka część zarażonych Covid-19 rzeczywiście wróciła do stanu zdrowia?

Ilość ludzi wyleczonych z koronawirusa

Statystyki dotyczące liczby osób, które wyzdrowiały nie napawają optymizmem. Z dotychczas zakażonych Covid-19 461 000, wyzdrowiało nieco ponad 113 000 osób. Chiny, które są miejscem pochodzenia koronawirusa wciąż posiadają największą ilość pacjentów – ponad 81 000. Jednocześnie, kraj może poszczycić się największą na świecie liczbą wyzdrowień – ponad 73 000 przypadków. Znacznie gorzej jest w Europie. We Włoszech i w Hiszpanii odnotowuje się znacznie wyższą śmiertelność chorych niż w Chinach. We Włoszech potwierdzono testami ponad 69 000 przypadków zakażenia, a do tej pory udało się wyleczyć z Covid-19 tylko 9300 osób. Ponad 7500 Włochów zmarło po zarażeniu wirusem. W Stanach Zjednoczonych do tej pory odnotowano ponad 64 000 zakażeń, z czego tylko 393 osoby wyzdrowiały. Z kolei, w Hiszpanii ilość zachorowań przekroczyła już 74 000. Zmarło 3 445 osób.

Dlaczego tak mało osób zdrowieje?

Tematem wielu dyskusji jest to, kogo można określić jako rzeczywiście zdrowego. Pacjenci, którzy przeszli łagodną postać choroby, często mówią, że czują się dobrze po zakończeniu choroby, podczas gdy inni, z cięższym przebiegiem Covid-19 mogą zmagać się przez wiele lat z trwałym uszkodzeniem płuc. W dużej mierze stan organizmu po chorobie jest uzależniony od wieku pacjenta i tego, czy przed zakażeniem występowały u niego inne choroby. W Polsce spośród 1085 przypadków zakażenia koronawirusem do tej pory oficjalnie poinformowano wyłącznie o dwóch przypadkach wyzdrowienia, czyli sytuacji, w której w rezultacie przeprowadzonego leczenia test na obecność koronawirusa daje wynik ujemny.

Pierwszym wyleczonym w Polsce jest Mieczysław Opałka – tzw. pacjent zero, który jako pierwszy „przywiózł” do Polski chorobę Covid-19. Drugi pacjent, który wrócił do zdrowia to mężczyzna, który był pierwszym w Cieszynie hospitalizowanym z powodu koronawirusa. Pomimo wyzdrowienia, nie został jeszcze wypuszczony do domu.

Polecane

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować