×

Ile zarobi nowy wiceminister zdrowia? Kwota zwala z nóg, medycy oburzeni

Ile zarobi nowy wiceminister zdrowia? Piotr Bromber objął stanowisko w trudnym momencie, gdy medycy walczą o podwyżki. Jednak on sam na swoje wynagrodzenie nie może narzekać.

Nowy wiceminister zdrowia

Protesty medyków trwają od wielu dni. W minioną sobotę przedstawiciele zawodów medycznych spotkali się w Warszawie, by walczyć m.in. o wyższe wynagrodzenie. Medycy chcą rozmawiać z premierem, ale premier do rozmów nie jest skory. Szef resortu zdrowia podkreśla, że protestujący mają nierealne oczekiwania. Z obliczeń MZ wynika, że spełnienie wszystkich postulatów protestujących kosztowałoby budżet w 2022 roku ponad 100 mld zł.

Wczoraj minister Adam Niedzielski ogłosił, że za dialog społeczny z protestującymi medykami, będzie odpowiadał Piotr Bromber – nowy wiceminister zdrowia, który dotychczas był dyrektorem Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jesteśmy otwarci na dialog z każdym. Mam świadomość, że wśród protestujących jest spora grupa młodych ludzi. Naturalne jest to, że ci młodzi ludzie chcą innej kultury pracy, mają inne oczekiwania. W związku z tym będą podejmowane próby zwiększenia liczby miejsc na kierunkach lekarskich. Jesteśmy za tym, by otworzyć się na propozycje i oczekiwania ludzi młodych

– zapowiedział Bromber.

Ale swoją zapowiedzią medyków nie uspokoił.

Ile zarobi nowy wiceminister zdrowia?

Ratownicy medyczni skarżą się, że muszą pracować ponad siły, by zarobić na życie. Jeśli nie biorą nadgodzin, niektórzy otrzymują głodową pensję. Na swoje zarobki skarżą się też pielęgniarki i lekarze.

Dlatego falę oburzenia wywołała wiadomość na temat zarobków nowego wiceministra zdrowia. Polityk na swoje wynagrodzenie narzekać raczej nie powinien. Jak się okazało, nowy wiceminister ds. dialogu będzie zarabiał ponad 16 tys. zł brutto miesięcznie.

Ta informacja zbulwersowała medyków. Przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poprosił szefa resortu zdrowia o wyjaśnienia.

Dlaczego wiceminister zdrowia ds. dialogu zasługuje na pensję w kwocie nieco ponad 16 tys. PLN brutto za jeden etat, a lekarz specjalista zatrudniony np. w szpitalu z co najmniej 20-letnim stażem na pensję prawie dwa razy niższą (taką zapisał Rząd w ustawie o płacach minimalnych)?

– zapytał Krzysztof Bukiel.

Czy praca pana wiceministra ds. dialogu społecznego jest lepsza, bardziej wartościowa społecznie, bardziej Polakom potrzebna i oczekiwana; a może bardziej odpowiedzialna, wymagająca lepszego wykształcenia – niż praca specjalisty lekarza? Może praca pana wiceministra wymaga większej empatii, cierpliwości, psychicznej odporności albo jest bardziej stresująca – niż praca specjalisty lekarza? Czy może pan wiceminister – w swojej pracy – jest bardziej narażony na dramatyczne przeżycia związane z ciągłym kontaktem z ludzkim nieszczęściem, cierpieniem, śmiercią – niż lekarz specjalista?

– kontynuował.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz odpowiada, że należy dokonać rozróżnienia pomiędzy wynagrodzeniem minimalnym a wynagrodzeniem faktycznie należnym poszczególnym pracownikom. Zwrócił też uwagę, że mediana wynagrodzenia lekarzy w Polsce w 2016 r. to blisko 17 tys. zł.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij