×

Ujawniono, ile zarabiają pielęgniarki. Nie takich kwot spodziewa się większość z nas

Ile zarabia pielęgniarka? Ile zarabia osoba, która czuwa nad bezpieczeństwem, zdrowiem i życiem chorych, przebywających w szpitalach osób? Czy jest to godziwe wynagrodzenie zważywszy na odpowiedzialność, jaka spada na pielęgniarkę? Zarobki pielęgniarek nigdy nie rozpieszczały. Jeszcze jakiś czas temu sporo mówiło się o podwyżkach dla tej grupy społecznej. Pytanie tylko, czy pieniądze, które dostaną, będą wystarczające?

Pielęgniarki w Polsce

Z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że na chwilę obecną w Polsce zarejestrowanych jest około 300 tys. pielęgniarek. Niestety, znaczna część z tych osób jest niezadowolona ze swojego wynagrodzenia. Odpowiedzią na warunki finansowe był strajk przeprowadzony w 2018 roku, dzięki któremu doszło do porozumienia między pielęgniarkami a Ministerstwem Zdrowia i prezesem NFZ. Efektem tego są dotychczasowe dodatki do wynagrodzenia podstawowego.

Health.mil

Zapotrzebowanie na pielęgniarki rośnie z roku na rok

O tym, że pielęgniarka nie zarabia dużo, może świadczyć chociażby fakt, że przeglądając ogłoszenia o pracę, znajdziemy pełno ofert właśnie na to stanowisko. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych szacuje, że w 2033 roku będzie brakowało 169 tys. pielęgniarek. Jakby tego było mało, szacuje się, że średni wiek pielęgniarki w 2030 roku będzie wynosił 58–60 lat. W związku z tym, że zapotrzebowanie na pielęgniarki rośnie, adeptki pielęgniarstwa mogą negocjować warunki pracy tak, aby mieć również satysfakcję finansową. O jakich kwotach jednak możemy tutaj rozmawiać?

Ile zarabia pielęgniarka
Public Domain Files

Ile zarabia pielęgniarka?

Zarobki pielęgniarki zależą jednak od kilku czynników. Osoba, która dopiero rozpoczęła pracę w zawodzie, może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1800 – 2600 złotych. Taka rozbieżność zależy przede wszystkim od kondycji finansowej szpitala, w którym pracuje dana osoba. Średnie zarobki pielęgniarek i położnych wahają się z kolei w granicach 2,5 tys. złotych. Na nieco niższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby pracujące w przychodniach, które nie mają specjalizacji. Te ze specjalizacją, tytułem magistra i doświadczeniem mogą liczyć na wypłatę w wysokości 3,2 tys. złotych. Kiedy weźmiemy do tego pod uwagę wszystkie dodatki, pensja może wynieść nawet 5,5 tys. złotych.

Warto jeszcze zaznaczyć, że w lipcu 2019 roku, upływa ostateczny termin podwyżek dla pielęgniarek.

Ile Twoim zdaniem powinna zarabiać osoba pracująca na stanowisku pielęgniarki?

_________________________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij