×

Ile kosztuje ślub kościelny? Niektórzy księża żądają bardzo wysokich kwot

Ile kosztuje ślub kościelny? Sezon ślubny rozpoczął się już na dobre i wiele osób zastanawia się, ile będzie musiało zapłacić księdzu za udzielenie sakramentu małżeństwa. Okazuje się, że ceny w całym kraju są bardzo mocno zróżnicowane. W niektórych miejscach za ślub trzeba zapłacić aż 2 tysiące złotych. Dlaczego jest tak drogo?

Wydatki rosną

Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień to miesiące najchętniej wybierane na zawarcie sakramentu małżeństwa. Większe prawdopodobieństwo na udaną pogodę sprawia, że pary młode właśnie w tym okresie planują swoje uroczystości. Oprócz oczywistych wydatków takich jak wynajęcie sali weselnej, opłacenie posiłków, zakup kwiatów i zaproszenie kapeli muzycznej, narzeczeni muszą opłacić także księdza.

I choć mogłoby się wydawać, że ten koszt to drobnostka w porównaniu z pozostałymi wydatkami, to w rzeczywistości może okazać się gigantyczny. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pary młode oczekują od swoich gości „spłacenia” kosztów poniesionych na rzecz organizacji przyjęcia weselnego. Ceny są tak wysokie, że większości narzeczonych oraz ich rodziców nie stać na wydatki rzędu 60 000 złotych.

W Polsce koszt udzielenia sakramentu małżeństwa przez duchownego Kościoła Katolickiego waha się w bardzo dużym zakresie. W wybranych rejonach kraju wynosi zaledwie 50 zł, podczas gdy w innych miejscach sięga nawet 2 000 złotych. Najdrożej jest w województwie mazowieckim. To właśnie w okolicach stolicy trzeba być przygotowanym na prawdziwe rekordy. Jak podaje portal colaska.pl, w miejscowości Sterdyń w kościele Św. Anny ceremonia kosztuje 2 tysiące złotych.

Ile kosztuje ślub kościelny?

Bardzo drogo jest również w Warce. Nowożeńcy muszą się liczyć tam z wydatkiem rzędu 1 633 zł. Drogo jest także w Wołominie. Koszt ślubu wynosi tam 1 570 złotych. Osoby, które nie lubią przepłacać, powinny zdecydować się na ślub w Klisinie. Za uroczystość w tym miejscu zapłacą zaledwie 50 złotych. Z kolei, 57 zł to cena sakramentu w parafii Babicy. Niedrogo jest również w Tarnobrzegu, gdzie ceremonia kosztuje jedyne 60 złotych.

Trzeba pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak oficjalny cennik kościelny. Każda parafia indywidualnie ustala ceny udzielania poszczególnych sakramentów. W Polsce większość ludzi decyduje się na formę ślubu konkordatowego, który łączy w sobie ceremonię religijną oraz urzędową. Oznacza to, że ślub odbywa się w kościele, ale ma również wymiar prawny. Formalności urzędowe są spełniane przez udzielającego ślubu księdza. Na sumę kosztów takiego ślubu składają się: ofiara dla księdza, zapłata dla organisty, zapowiedzi czy dekoracja kościoła.

Aby móc przystąpić do ślubu kościelnego, należy odbyć specjalne kursy przedmałżeńskie, które w części parafii są bezpłatne. Inaczej jest jednak w przypadku osób, którym się spieszy. Wówczas za przyspieszony kurs trzeba zapłacić od 100 do 500 złotych.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij