×

Ile dać pieniędzy na wesele? Podpowiadamy, jaką kwotę włożyć do koperty

„Ile dać pieniędzy na wesele” – to jedno z pytań, jakie zadają sobie goście przed udaniem się na uroczystość zaślubin. Zwłaszcza, że każdego roku koszty takiego przyjęcia rosną. Ile więc włożyć do koperty, żeby nie wypaść źle?

Zaproszenie na wesele

Niemal każdy odczuwa ogromną radość, gdy bliska osoba wręcza nam zaproszenie na ślub. Później jednak zaczynamy odczuwać stres czy też niepewność. I nie chodzi tu wcale o organizację wieczoru panieńskiego/kawalerskiego albo wybór odpowiedniej kreacji na tę uroczystość. Tylko o finanse.

Nie od dziś wiadomo, że koperty z pieniędzmi cieszą się większą popularnością niż prezenty w postaci sprzętu AGD, RTV itd. Pojawia się więc pytanie: ile wypada włożyć do koperty na wesele? Jednakże odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od kilku czynników.

Pierwszym z nich jest stopień pokrewieństwa z młodą parą. Wiadomo, że jeżeli jesteście bliskimi przyjaciółmi lub rodziną, to kwota będzie znacznie wyższa, niż w przypadku luźnej znajomości. Kolejna sprawa dotyczy tego, czy idziecie na wesele sami, czy z osobą towarzyszącą. To również będzie odzwierciedlało wysokość zawartości koperty. Pod uwagę powinniście wziąć także waszą zamożność.

Kwoty, które wkładamy do koperty, rosną lub maleją w zależności od tego, gdzie odbywa się ślub. Jeżeli wasi znajomi także otrzymali zaproszenia na tę uroczystość, warto zrobić wtedy rekonesans i wspólnie zastanowić się, ile dać na wesele parze młodej.

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej czynniki, jak to się przekłada na kwoty?

Ile dać pieniędzy na wesele?

Min. 200 – 300 zł

Próbując określić to, ile dać na wesele, przeważnie posługujemy się ceną za „talerzyk”, czyli jedzenie i picie na jednego gościa. W przypadku przyjęcia w lokalu zwykle określa się ten koszt na około 150 – 200 złotych na osobę.

Dlatego minimalną kwotą wydaje się 200 – 300 złotych za osobę, czyli 400 – 600 złotych za parę. W przypadku rodziny będzie to około 400 złotych za osobę.

Jednakże jeżeli jesteś nastolatkiem, studentem albo dopiero zaczynasz swoją drogę zawodową lub też borykasz się z kłopotami finansowymi – dajesz tyle, na ile cię stać. Młodzi, którzy zapraszają cię na wesele, powinni to zrozumieć.

300 – 600 zł

To standardowa kwota, która dominuje w ostatnich latach. Jest wystarczająca (z reguły), aby pokryć całościowy koszt naszego pobytu wspólnie z partnerem/partnerką. Jednakże lepiej nie przeliczać tego w taki sposób, albowiem nie mamy pewności, jaki koszt ponoszą państwo młodzi za każdą parę na weselu.

To nie jest kwota, która ma nam zapewnić wstęp na imprezę, a szczodry dar dla państwa młodych.

600 – 2500 zł

To kwoty, które z reguły dają najbliżsi pary młodej – dziadkowie, rodzice czy rodzeństwo. Zwykle jednak pomagają oni w przygotowaniu wesela, więc tak naprawdę nie są oni zobowiązani finansowo w żaden sposób.

Jeśli nie należycie do tego grona i decydujecie się na wspomnianą kwotę, to państwo młodzi muszą być dla was kimś naprawdę wyjątkowym.

Powyżej 2500 zł

To naprawdę znacząca kwota i jeśli jesteście gotowi na taką sumę, to najwyraźniej dobrze wam się powodzi. Pamiętajcie jednak, że państwo młodzi mogą odebrać taki prezent opacznie. Mogą pomyśleć, że z powodu takiej sumy są obarczeni długiem wdzięczności. Dodatkowo istnieje ryzyko, że zostaną oni podciągnięci pod podatek od darowizny.

Pamiętajcie, że najważniejsze nie są prezenty na weselu, ale relacja z nowożeńcami. Lepiej być obecnym w ich życiu, niż tylko pojawić się na weselu z grubą kopertą w ręce.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.vivus.pl, expressilustrowany.pl, dziennikbaltycki.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować