×

Ile dać do koperty na wesele w 2022 roku? Inflacja nie ominęła branży ślubnej

Organizacja wesela to ogromny wydatek dla nowożeńców i ich rodziców. Ale przyjęcie weselne wiąże się też z wydatkiem dla świadków, chrzestnych i pozostałych gości. Ile dać do koperty na wesele w 2022 roku, żeby nie popełnić faux-pas?

Inflacja w branży ślubnej

Inflacja nie ominęła branży ślubnej. Już w czasie pandemii wzrosły koszty organizacji przyjęć weselnych. Teraz jest jeszcze gorzej. A gdy rosną koszty organizacji imprezy, pojawia się też pytanie o to, ile dać do koperty w 2022 roku, by uniknąć nieprzyjemnej wpadki.

Chociaż czasy się zmieniają i wciąż obserwujemy nowe trendy ślubne, nie zmieniło się jedno – koperta wypełniona gotówką nadal stanowi najbardziej pożądany prezent dla świeżo upieczonych małżonków. A ile pieniędzy powinno się znaleźć w kopercie?

Tutaj zdania są podzielone. Dużo zależy od stopnia pokrewieństwa z młodą parą, ale też od stopnia zamożności gości oraz wystawności przyjęcia.

W latach 90-tych państwo młodzi w kopercie otrzymywali średnio 200-500 złotych od pary (lub rodziny). Na początku pandemii, według statystyk, nowożeńcy otrzymywali średnio 500 złotych. Ale już w kopertach od rodziców chrzestnych znajdowało się średnio 1-3 tys. złotych. Czy coś się w tej kwestii zmieniło?

Ile dać do koperty na wesele w 2022 roku?

Zastanawiając się nad kwotą, którą wkładamy do koperty dla młodej pary, powinniśmy się kierować zdrowym rozsądkiem. Wszak nie o to chodzi, żeby zrujnować domowy budżet lub brać pożyczkę z powodu wesela. Ogólnie przyjęło się, że do koperty najlepiej włożyć tyle, ile młodzi muszą zapłacić za ugoszczenie nas, czyli kwotę „za talerzyk”.

Jeżeli idziesz na wesele z partnerem, do koperty wypada włożyć 500-600 złotych. Jeśli przyjęcie organizowane jest w remizie strażackiej (koszty wówczas są nieco mniejsze), para powinna włożyć do koperty 400-500 zł. Oczywiście nieco więcej powinni włożyć do koperty rodzice chrzestni, świadkowie i – rzecz jasna – rodzice, o ile nie pokrywają kosztów wesela. W tym przypadku zazwyczaj wskazuje się kwoty od 1 tys. złotych wzwyż. Podobnie jest w przypadku dziadków i rodzeństwa pary młodej.

Najmniejsza „presja” w kwestii finansów ciąży na znajomych, przyjaciołach i dalszej rodzinie.

Warto jednak pamiętać, że to, ile włożymy do koperty, jest kwestią indywidualną. Młodej parze zazwyczaj zależy po prostu na obecności zaproszonych gości. Nowożeńcy nie powinni się obrazić, jeśli zawartość koperty okaże się dość skromna. Dlatego do koperty włóżmy po prostu tyle, na ile nas stać.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay, YouTube

Może Cię zainteresować