×

Najnowszy sondaż prezydencki. Jeden z kandydatów wygrywa o włos

II tura: nowy sondaż prezydencki 2020 został przeprowadzony przez Ipsos dla OKO.press. Zmniejsza się przewaga obecnego prezydenta. Czy utrzyma się na stołku?

II tura: nowy sondaż prezydencki 2020

Nowy sondaż został przeprowadzony przez Ipsos dla OKO.press w dniach 30 czerwca – 1 lipca metodą telefoniczną CATI na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1021 dorosłych osób. Portal podkreśla, że błąd pomiaru wynosi aż 3 pkt proc., czyli zmierzona różnica nie jest statystycznie istotna.

Prawdziwe wyniki wygląda zatem tak: Trzaskowski 46-52 proc., Duda 45-51 proc..

– czytamy na stronie OKO.press.

Jedynie 3 proc. ankietowanych zaznaczyło, że nie wie na kogo odda swój głos. Serwis zaznaczył, że to mniej, niż w poprzednich sondażach, co może świadczyć, że „decyzje się krystalizują”.

W komentarzu do wyników najnowszego sondażu OKO.press zwraca uwagę, iż „remis ze wskazaniem na Trzaskowskiego niczego nie przesądza”:

Duda ma niewielkie rezerwy, chce jak najwięcej wycisnąć z wyborców 60 plus i z konfederatów. Liczy na falę nowych wyborców, ale może się przeliczyć. Poparcie Trzaskowskiego jest wielobarwne.

Zabiegają o elektorat pozostałych kandydatów

W ostatnim sondażu prezydenckim 2020 przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster dla „Wiadomości” TVP to Andrzej Duda miał zdecydowaną przewagę nad kandydatem KO. Badanie sporządzono 1 lipca na grupie 1 018 dorosłych Polaków metodą CAWI. Wynikało z niego, że większość osób ankietowanych swój głos odda na obecnego prezydenta. Wygrywa on z Rafałem Trzaskowskim w stosunku 51,14 proc. do 48,86 proc.

Do wyborów został jednak tydzień i wszystko może się jeszcze zmienić. Dlatego obaj politycy starają się o zyskanie elektoratu pozostałych wyborców, których kandydaci nie przeszli do II tury wyborów prezydenckich 2020.

W związku z tym Rafał Trzaskowski przeprowadził rozmowę z Szymonem Hołownią, który w I turze wyborów zdobył blisko 14 proc. głosów (ponad 2,5 mln głosujących). Ten otwarcie przyznał, że swój głos odda właśnie na kandydata KO. Podobne stanowisko zajął Robert Biedroń, który w I turze uzyskał 2,22 proc. poparcia.

Natomiast obecny prezydent próbuje trafić do przedstawicieli Konfederacji, którzy 28 czerwca zagłosowali na Krzysztofa Bosaka. Ten kandydat uzyskał 6,78 proc. głosów.

II tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się w niedzielę, 12 lipca. To wtedy Polacy zdecydują, czy postawioną na „sprawdzonego” prezydenta, albo też zdecydują się na zmiany.

Źródła: dorzeczy.pl, wiadomosci.gazeta.pl, oko.press
Fotografie: Twitter, www.instagram.com

Może Cię zainteresować