×

Huragan nadciąga nad Europę. Najbliższe dni będą wyjątkowo niebezpieczne!

Huragan nadciąga nad Europę. Skutki nieuchronnego ocieplania klimatu coraz bardziej dają się nam we znaki. Musimy się przyzwyczaić do tego, że ekstremalnych zjawisk wciąż będzie przybywać.

Huragan nadciąga nad Europę

Zmiany klimatyczne w ostatnim czasie coraz częściej dają o sobie znać. Gdy na początku tego roku huragan Ciara zaatakował Europę, skala zniszczeń była ogromna.

Istnieje wiele przesłanek świadczących o tym, że podobna sytuacja znów może się powtórzyć w rejonie Morza Śródziemnego, skąd żywioł rozleje się na pozostałe części kontynentu. Odpowiednikiem huraganów w obszarze basenu Morza Śródziemnego jest tzw. medican.

Właśnie z takim zjawiskiem mamy obecnie do czynienia w wodach na północ od Afryki. Powstał tam Medican Cassilda, który wciąż przybiera na sile i przesuwa się na północ w kierunku Grecji i Bałkanów. Zgodnie z prognozami, w najbliższych dniach odpowiednik huraganu będzie stopniowo przybierał na sile. Szacuje się, że w chwili uderzenia w zachodnie wybrzeże Grecji siła wiatru może sięgać nawet 200 km/h. Bardzo prawdopodobne jest, że żywioł wyrządzi poważne szkody w zabudowaniach. Może wystąpić także zjawisko tzw. “cofki” na terenach nadbrzeżnych Grecji.

Przyczyny zjawiska

Silny wiatr na południu Europy wystąpi za sprawą znacznego gradientu ciśnienia. W centrum niżu ciśnienie spadnie aż do 994 hPa. Jest to bardzo mało nawet jak na wartości odnotowywane w Europie Południowej. Po wejściu na ląd Medican będzie tracił na sile. Wówczas można spodziewać się ulewnych burz i opadów deszczu. 

W chwili obecnej na czele ośrodka niskiego ciśnienia mają miejsce silne burze. Na wschód i południowy wschód od Sycylii toczą się rozległe burze, którym towarzyszą nawałnice i punktowo niszczący wiatr.

Czy jesteśmy bezpieczni?

Medican rozwinął się w rejonie bardzo ciepłych wód morskich, gdzie temperatura morza wynosi 28-31 stopni. Powstały układ nie posiada frontów atmosferycznych, co czyni go podobnym do huraganu. Najczęściej tego typu zjawiska rozwijają się na wschód od Malty i Sycylii i obejmują swoim wpływem rejony Grecji.

Zwykle opady w czasie medicana sięgają 300-400 mm, a porywy wiatru przekraczają 200 km/h. Szczęśliwie Morze Bałtyckie jest na tyle zimne, że powstanie medicana w naszej części Starego Kontynentu jest nierealne.

Źródła: fanipogody.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter, Imgur

Może Cię zainteresować