×

Hulajnogi i deskorolki elektryczne sposobem na korki!

Rower od dawna przestał być jedynym użytecznym środkiem transportu dla ludzi, którzy chcą przesiąść się z samochodów na coś ekologicznego. Doskonałym na to przykładem są deski oraz hulajnogi elektryczne, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Oba produkty pozwalają na wygodne przemieszczanie się bez konieczności użycia siły. Wyposażone są w silniki elektryczne, zróżnicowane pod względem mocy, która oczywiście ma wpływ na pozostałe parametry jazdy. Co jednak najważniejsze, zarówno deskorolka elektryczna, jak i hulajnoga, doskonale sprawdza się w zatłoczonych miastach, w których korki są na porządku dziennym. Nic więc dziwnego, że są wybierane przez tak wiele osób.

Tu jednak dla wielu osób pojawia się problem – czy lepiej bowiem wybrać deskorolkę czy hulajnogę? Czym różnią się oba sprzęty i jakie dają możliwości? Odpowiedź na te pytania poznanie w poniższym tekście.

Deskorolka elektryczna – pochyl się i jedź!

Zaczniemy od opisu deski, który następnie pozwoli wskazać podstawowe różnice między oboma omawianymi sprzętami. Deskorolka składa się z platformy, na końcach której znajdują się odpowiednio dobrane koła (ich rodzaj oraz wielkość ma wpływ na możliwości pojazdu). Niektóre modele są wyposażane również w kierownicę.

Jak sterować deskorolką elektryczną? Kluczowe znaczenie ma tu wbudowany żyroskop – wszystko odbywa się bowiem poprzez balans ciała. Lekkie wychylenie w przód spowoduje uruchomienie silnika, gdy się wyprostujemy, deskorolka elektryczna stanie. Choć może się to wydać skomplikowane, wystarczy kilkanaście minut, by opanować sterowanie pojazdem.

Oczywiście deskorolka występuje na rynku w wielu odmianach, które są zróżnicowane pod kątem kluczowych parametrów technicznych. Zwróćcie na nie uwagę, jeśli zależy Wam na zakupie urządzenia dopasowanego do własnych potrzeb. Szczególnie ważne okażą się takie parametry jak:

  • zasięg na jednym ładowaniu – wskazuje, ile kilometrów deska elektryczna jest w stanie przejechać bez konieczności podpinania jej do gniazdka. Modele podstawowe są w stanie przejechać około 8-10 kilometrów, podczas gdy zasięg urządzeń z najpojemniejszymi akumulatorami wynieść może nawet 50 kilometrów,
  • maksymalna prędkość – wynosi zaledwie od 10 do około 20 kilometrów na godzinę. Szybsza jazda byłaby niebezpieczna, zwłaszcza dla osób, które dopiero uczą się obsługi sprzętu,
  • moc silnika – ma wpływ na szybkość rozpędzania się deskorolki, a także na maksymalną prędkości. Co równie istotne, przy dużej mocy silnika akumulator może wyładowywać się szybciej,
  • rozmiar kół – większe koła lepiej radzą sobie z nierównym terenem. Znaczenie ma jednak również to, w jaki sposób zostały wykonane. W przypadku deskorolek „terenowych”, producenci stosują specjalnie wzmacniane ogumienie, które wyróżnia się wysoką wytrzymałością mechaniczną.

Deskorolka elektryczna to bardzo wygodny pojazd do poruszania się po mieście. Zwłaszcza po równych ścieżkach rowerowych, gdyż w przypadku większych nierówności terenu mogą pojawić się problemy ze stabilnością jazdy. Deska będzie również dobrym wyborem dla dzieci, oczywiście pod warunkiem zakupu odpowiedniego modelu. Model jazdy polegający na balansie ciała niektórym może wydać się skomplikowany, jednak wrażenie to znika po kilku pierwszych próbach.

Hulajnoga elektryczna – wygodny środek transportu

Przechodzimy do pojazdu bardzo podobnego, który jednak różni się od deski w kilku kluczowych kwestiach. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na większą stabilność jazdy, jaką zapewnia elektryczna hulajnoga. Wynika ona z budowy urządzenia – wyróżnia się znacznie mniejszymi kołami, a także wygodną kierownicą.

Dzięki temu jazda na hulajnodze może wydawać się bezpieczniejsza (przynajmniej w teorii). Mowa tu zwłaszcza o dzieciach, które nie potrafią jeszcze odpowiednio balansować ciałem, by poradzić sobie z jazdą na deskorolce.

Podobnie jak w przypadku deski, uwagę należy zwrócić na poszczególne parametry techniczne dostępnych modeli elektrycznych hulajnóg. Tu także istotne znaczenie ma maksymalna prędkość oraz zasięg na jednym ładowaniu. Hulajnogi z reguły poruszają się szybciej niż deskorolki (niektóre z nich rozpędzają się nawet do 40-50 kilometrów na godzinę), choć trzeba podkreślić, że producenci starają się ograniczać ten parametr poprzez wypuszczanie nowych aktualizacji oprogramowania. Oczywiście wszystko ze względów bezpieczeństwa.

Podczas zakupu sprzętu nie można zapominać również o sposobie wykonania sprzętu. Każda hulajnoga wyróżnia się konkretnym udźwigiem, którego nie należy przekraczać. Pojazdy tego typu coraz częściej stają się atrakcyjnymi alternatywami dla rowerów. Zwłaszcza w dużych miastach, w których skorzystać możemy z wielu dobrze przygotowanych ścieżek. Producenci przygotowują też specjale modele dla dzieci.

Wybierz swój pojazd!

Skoro mamy już za sobą charakterystykę obu pojazdów, możemy przejść do odpowiedzi na pytanie zadane w tytule tekstu. Zarówno deskorolka, jak i hulajnoga elektryczna zagwarantują wygodne poruszanie się po równym, stabilnym podłożu. W pierwszym przypadku kłopotliwe okazać się może samo sterowanie balansem ciała. Manewrowanie i nagłe skręty łatwiej wykonać na hulajnodze. Okażę się ona również bezpieczniejsza podczas szybszej jazdy.

Z drugiej jednak strony, deska elektryczna dysponuje większymi i grubszymi kołami, dzięki którym ewentualne nierówności będą mniej odczuwalne. Biorąc to wszystko pod uwagę, decydującą kwestią wydają się indywidualne upodobania. Oba pojazdy to dobry wybór w miastach – w drodze do pracy, szkoły, na uczelnie czy też do zwykłej przejażdżki. Nie należy przy tym zapominać o konieczności dokładnego sprawdzenia najważniejszych parametrów technicznych – zarówno deskorolki elektrycznej, jak i hulajnogi.

Polecane

Może Cię zainteresować