×

Jak wynająć hulajnogi elektryczne w Warszawie? [KROK PO KROKU, CENNIK]

Jak wynająć hulajnogi elektryczne w Warszawie? Jak wypożyczyć sprzęt Lime, Hive, CityBee, Bird i Blinkee City? Ile kosztuje elektryczna hulajnoga? Kto i gdzie może jeździć na e-hulajnodze? To najczęściej zadawane pytania przez sympatyków tych pojazdów. Postanowiliśmy przybliżyć Wam nieco informacji na temat usługi miejskiego sharingu, który obecnie robi furorę w stolicy.

hulajnogi elektryczne w Warszawie
Imgur.com

Hulajnogi elektryczne w Warszawie

Elektryczne hulajnogi zaskarbiły sobie sympatię wielu ludzi na całym świecie, również w Polsce. Pojazdy te uznawane są za przyszłość komunikacji miejskiej, ponieważ są łatwe i wygodne w obsłudze, stosunkowo tanie, a w dodatku ekologiczne!

Co ciekawe, nie potrzebują stacji dokujących. W związku z tym, po przejażdżce można zostawić hulajnogę w każdym zdroworozsądkowym miejscu.

jak wypożyczyć elektryczne hulajnogi w Warszawie
Imgur.com

Jakie hulajnogi elektryczne można wypożyczyć w Warszawie?

Jako pierwsza do Polski z wypożyczanymi hulajnogami na minuty, weszła amerykańska firma Lime. Kolejną była niemiecka Hive. Obecnie swoje usługi sharingowe w Warszawie świadczą również litewski CityBee, kalifornijski Bird oraz polski Blinkee City (znany z wypożyczania skuterów).

Wszystkie hulajnogi są elektryczne. Jednak różnią się miedzy sobą nie tylko kolorem, ale i konstrukcją, zasięgami oraz możliwą maksymalną prędkością, jaką mogą osiągać.

elektryczne hulajnogi
Imgur.com

Gdzie można wynająć hulajnogi elektryczne w Warszawie?

Elektryczne hulajnogi nie mają stacji dokujących, więc wolne pojazdy wyszukuje się na mapie. W tym celu należy pobrać bezpłatną aplikację na telefon (jest dostępna na Androida oraz iOS).

W zależności od firmy tryb rejestracji może wyglądać nieco inaczej, ale zazwyczaj trzeba podać numer telefonu lub zalogować się za pośrednictwem Facebooka.

e-hulajnogi aplikacja
Imgur.com

Jak wynająć hulajnogi elektryczne w Warszawie?

Gdy utworzysz konto w danej aplikacji, musisz je doładować albo podpiąć kartę, z której będą pobierane opłaty. Przykładowo, za usługi Lime kwoty te wynoszą: 50, 100 lub 250 zł. 

Następnie na mapie wyszukujesz najbliższą wolną e-hulajnogę. Kiedy ją odnajdziesz, zeskanuj kod QR lub wpisz numer. Dzięki temu blokada elektrycznej hulajnogi zwolni się i będziesz mógł wyruszyć w podróż po mieście.

hulajnogi elektryczne cennik
Imgur.com

Hulajnogi elektryczne w Warszawie – ile kosztuje wypożyczenie?

Wiele zależy od firmy oferującej usługi miejskiego sharingu. Zazwyczaj naliczana opłata startowa to ok. 2-3 zł, a koszt przejazdu wynosi 45-50 groszy za minutę.

Elektryczne hulajnogi LIME

Koszt początkowy: 2 zł
Cena za minutę: 50 gr
Flota: ok. 2 000 szt.

Elektryczne hulajnogi HIVE

Koszt początkowy: 2,5 zł
Cena za minutę: 45 gr
Flota: 1 000 szt.

Elektryczne hulajnogi CityBee

Koszt początkowy: 2 zł
Cena za minutę: 45 gr
Flota: 400 szt. (a wkrótce drugie tyle)

Elektryczne hulajnogi Bird

Koszt początkowy: 3 zł
Cena za minutę: 50 gr
Flota: ok. 100 szt.

Elektryczne hulajnogi Blinkee City

Koszt początkowy: 2,5 zł
Cena za minutę: 49 gr
W Krakowie i Warszawie łącznie jest 500 sztuk.

hulajnogi elektryczne w Warszawie
Imgur.com

Hulajnogi elektryczne w Warszawie – problemy

W Polsce obecnie nie ma przepisów, które uwzględniłyby poruszanie się elektrycznymi hulajnogami. Takimi pojazdami nie wolno jeździć ścieżkami rowerowymi (ani po pomnikach!). Groza za to mandat.

Z kolei, poruszanie się nimi po chodniku może stanowić zagrożenie dla pieszych.

Przygotowywany jest jednak projekt nowelizacji ustawy, który ma na celu umożliwienie „poruszającym się na elektrycznych dwukołowcach niebędących rowerem”, np. na hulajnodze korzystanie z dróg, przejazdów i pasów dla cyklistów.

e-hulajnogi
Imgur.com

Czy hulajnogi elektryczne w Warszawie są Wam znane? Korzystacie z takich środków transportu?

Może Cię zainteresować