×

Hiszpania zalegalizuje eutanazję. Kto będzie mógł dobrowolnie umrzeć?

Hiszpania zalegalizuje eutanazję oraz wspomagane samobójstwo. Nowe przepisy otrzymały poparcie ze strony 198 posłów i posłanek. Przeciwko zmianom zagłosowało 138 osób. Teraz projekt trafi do Senatu. Możliwe, że zostaną zaproponowane pewne poprawki.

Hiszpania zalegalizuje eutanazję

Projekt ustawy zakłada, że prawo do eutanazji i tzw. wspomaganego samobójstwa będzie przysługiwało osobom „nieuleczalnie chorym” bądź „cierpiącym w sposób nie do zniesienia”. Wprowadzenie możliwości decydowania o długości swojego życia to realizacja jednej z obietnic wyborczych koalicji PSOE i Podemos. Przeciwko eutanazji opowiedzieli się konserwatyści z Partii Ludowej i Vox. Hiszpańskie media twierdzą, że przepisy mają szansę wejść w życie najwcześniej w pierwszym kwartale 2021 roku. Rzeczniczka ds. zdrowia partii PSOE, Maria Luisa Carcedo powiedziała:

To bardzo ważny dzień dla wszystkich obywateli. Zmierzamy w stronę bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Ludzie chorują, cierpią i kiedy nie mają szansy na wyleczenie, trzeba im pomóc w skończeniu tego cierpienia.

Partie prawicowe uważają, że projekt ustawy jest sprzeczny z prawami człowieka. Co więcej, zarzucają lewicy sprzyjanie tzw. „cywilizacji śmierci”. Zdaniem Carcedo tylko i wyłącznie pacjent będzie mógł decydować o sobie samym. 

Przepisy opierać się będą na prawie dorosłego pacjenta do autonomicznej decyzji, bo to on decyduje o swoim życiu, a nie lekarze, naukowcy czy politycy.

Jakie przesłanki trzeba spełnić?

Człowiek pragnący dokonać eutanazji będzie musiał być obywatelem Hiszpanii lub jej rezydentem od co najmniej roku. Proces kwalifikacji będzie się składał z kilku etapów. Jak podaje portal Sky.com, najpierw należy wypełnić dwa wnioski. Dokumenty powinny być złożone w odstępie dwóch tygodni. Następnie powinna odbyć się konsultacja z lekarzem, kwalifikującym na zabieg. Tuż przed odebraniem życia, pacjent musi jeszcze raz wyrazić prośbę o eutanazję.

Co więcej, w dowolnej chwili istnieje możliwość wycofania wniosku. Chory ma także prawo do odwołania, w sytuacji, gdy komisja odrzuci jego prośbę. Aby zagwarantować, że decyzja pacjenta jest przemyślana, cały proces będzie rozłożony w czasie. Eutanazja będzie przeprowadzana w szpitalu bądź w domu chorego przez podanie określonych substancji farmakologicznych. Pacjenci będą mogli samodzielnie przyjąć środki. Nowe przepisy popiera niemal 90 procent Hiszpanów. Przeciwko eutanazji, podobnie jak w Polsce, opowiedział się hiszpański kościół katolicki.

Jeśli Hiszpania zatwierdzi zmiany w prawie, zostanie 10. krajem na świecie, w którym dopuszczalne jest przerywanie życia. Podobne przepisy funkcjonują już w Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Niemczech, Japonii, USA (pięć stanów), Nowej Zelandii i Australii.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować