15 historycznych zdjęć, których nie znajdziesz w książkach. Niektóre skrywają ciekawe opowieści

Jest bardzo prawdopodobne, że w ciągu ostatnich kilku lat zostało na świecie zrobionych więcej zdjęć niż w ciągu całego ostatniego stulecia. Teraz to bardzo proste, w końcu prawie każdy z nas ma telefon komórkowy, a wraz z nim wbudowany aparat. Niestety, spora część zdjęć robionych obecnie nie ma już takiego charakteru, jak te wcześniejsze…

#1 Pierwsze zdjęcie człowieka (1838)

wikipedia
Udostępnijwikipedia

To zdjęcie Boulevard du Temple w Paryżu, którego autorem jest Louisa Daguerre. Kiedyś aparaty, aby wykonać jedno zdjęcie potrzebowały nawet i 30 minut. Dlatego na tej fotografi nie widać nikogo oprócz pucybuta i jego klienta, stojących nieco dłużej w jednym miejscu. Ludzi, którzy przemieszczali się nie udało się na nim uchwycić.

#2 Indiański tatuaż na twarzy białej kobiety (1863)

wikipedia
Udostępnijwikipedia

Rodzice Olivi Oatmana zginęli w 1859 roku, kiedy miała zaledwie 14 lat. Po tych tragicznych wydarzeniach dziewczynka została porwana przez Indian, a następnie sprzedana w niewolę. Po pięciu latach spędzonych w jednym z indiańskich plemion udało się jej wrócić do amerykańskiego społeczeństwa. Tatuaż był „pamiątką” po tym okresie.

#3 Pierwsza zanana fotografia z obscenicznym gestem (1886)

wikipedia
Udostępnijwikipedia

Patrząc na to zdjęcie można odnieść wrażenie, że fotograf zrobił coś złego piłkarzowi Karolowi Radbourn’owi… Widzicie ten gest?

#4 Studenci po bitwie na śnieżki (1893)

Ci studenci z Princeton wyglądają, jakby dopiero co wrócili z wojny lub ze spotkania z pszczołami. Historia, kryjąca się za tym zdjęciem, jest jednak zupełnie inna… Była to zwykła bitwa na śnieżki!

#5 Rzeźbiarka pomaga weteranowi ukryć konsekwencje obrażeń (1917)

eastnews.ru
Udostępnijeastnews.ru

Na początku XX wieku chirurgia plastyczna była daleka od doskonałości, miała jednak alternatywę, co widać na zdjęciu – maski zastępujące okaleczone części ciała. Jednym z ekspertów w tej dziedzinie była rzeźbiarka Anna Coleman Ladd. To oczywiste, że twarz nie wyglądała tak, jak wcześniej, ale wiele osób mogło wrócić do w miarę normalnego życia i przestało myśleć o samobójstwie.

#6 Najwyższa osoba w historii obserwacji medycznych (1930)

eastnews.ru
Udostępnijeastnews.ru

Robert Pershing Wadlow był najwyższym człowiekiem w historii świata. W wieku 22 lat, tuż przed śmiercią, osiągnął wzrost 272 centymetrów oraz wagę 222 kilogramów. Zmarł z powodu zakażenia, jakie wdało mu się w nogę po tym, jak doznał otarcia stopy.

#7 Niemiecki pracownik nie chce podnieść ręki w geście nazistowskiego pozdrowienia (1936)

wikipedia
Udostępnijwikipedia

Człowiek ten nazywał się August Landmesser. Jego gest wyrażał niezgodę z działaniami i polityką Trzeciej Rzeszy. Z ich powodu nie mógł poślubić Żydówki – Irmy Eckler. Irma została wysłana do obozu koncentracyjnego, gdzie zginęła, a August wstąpił do batalionu karnego i zniknął.

#8 Sophia Loren i Jayne Mansfield (1957)


Sophia Loren and Jayne Mansfield
Udostępnij

Sophia Loren tak opisywała tę sytuację: „(…)Gapię się na jej sutki, bo boję się, że zaraz wyskoczą na mój talerz. Na mojej twarzy widać strach(…)”.

#9 Kobieta z najwęższą talią na świecie (1959)


Ethel Granger on the beach
Udostępnij

Brytyjka Ethel Granger postanowiła bardzo się zmienić, aby zadowolić swojego męża Williama. W tym celu nosiła gorsety. Z czasem jej talia zmniejszyła się z naturalnych 62 centymetrów do 33! Pozwoliło jej to na wpis do księgi rekordów Guinness’a.

#10 The Beatles przechodzący Abbey Road (1969)


beatles-|The Beatles - Abbey Road 2
Udostępnij

Na pewno większość z Was zna to zdjęcie z jednej z płyt zespołu The Beatles – Abbey Road. Wiecie, że był to niemalże spontaniczny pomysł? Fotograf miał na zrobienie sesji zdjęciowej na okładkę albumu 10 minut! W jej czasie powstało w sumie 6 zdjęć i właśnie to jedno zostało z nich wybrane.

#11 Jeden z prototypów wujka Sama (1970)


Walter Botts, the man who modeled Uncle Sam's pose for J.M. Flagg's famous poster. Photograph by David Dreier, 1970.
Udostępnij

Kto z nas nie kojarzy tego srogiego wzroku i uczucia, że Wujek Sam rzeczywiście mówi do nas? Łatwo jest zobaczyć podobieństwo między nim, a weteranem wojennym Walter’em Botts’em, prawda?

#12 Zdjęcie rodzinne na powierzchni Księżyca (1972)

wikipedia
Udostępnijwikipedia

Astronauta Charles Duke, który uczestniczył w misji Apollo 16, opuścił na powierzchni Księżyca rodzinne zdjęcie (swoje, jego żona Dorothy i ich synów Charles’a Jr. oraz Thomas’a).

#13 Irańscy piosenkarze popowi przed Rewolucją Islamską (1979)

wikipedia
Udostępnijwikipedia

Przed islamską rewolucją 1979 roku wielu Irańczyków wyglądało na Europejczyków lub Amerykanów. Nosili modne ubrania, a kobiety nie ukrywały swoich włosów i nie było problemów z tym, aby mogły pojawić się na plaży w bikini.

#14 Kurt Cobain gra na wymyślonej gitarze (1993)

Lenny Kravitz opublikował to zdjęcie na swoim Instagramie. Twierdzi, że zostało ono wykonane 2 września 1993 roku w czasie MTV Music Awards. Lenny grał swój hit „Are You Go My Way„, a Kurt, stojąc za kulisami, „towarzyszył mu” na wyimaginowanej gitarze.

Zdjęcie bonusowe – Leonardo DiCaprio odbierający Oskara (2016)

Ten palec to przypadek? Choć odpowiedź na to pytanie zna jedynie sam Leo, jesteśmy pewni, że przejdzie ono do historii. Poza tym W KOŃCU mu się udało! :)

Źródło: brightside.me | Fotografie: en.wikipedia.org, flickr.com, instagram.com, eastnews.ru